loading...
Zamknij wpis

Wyprawa studyjna – okolice Myśliborza

Kolejna wyprawa, spajająca poprzednie, przebiegała terenami gminy Myślibórz. Przewidywałem, że nie będzie należała do ciekawych, bowiem większość z zaplanowanych do odwiedzenia obiektów to tzw. „neony”.

Jednak dla większego porządku w archiwum postanowiłem je „uwiecznić”. Nie lubię tego stylu, nie przekonałem się do niego. Nie tylko dlatego, że naśladuje gotyk czy romanizm, albo stylizuje dowolnie na minione epoki. Przede wszystkim nie lubię „neonów” za sam materiał - cegłę maszynową i kamień łamany. Budowle te, do przesady symetryczne i kształtne, wydają się być wzniesione z kloców LEGO.    

Na południe od Myśliborza znajduje się wieś o podobnej nazwie, Myśliborzyce. Usytuowany w centrum zabudowy kościół to typowy neogotyk. Łamiąc odwieczny kanon wieżę umieszczono po wschodniej stronie. Trwał właśnie remont obejścia kościoła. Wart zobaczenia jest witraż w formie rozety umieszczony w zachodniej ścianie prezbiterium.

Jeszcze dalej na południe znajduje się miejscowość o pięknej nazwie Staw. Usytuowany w centrum wsi kościół, stylizowany na romanizm, praktycznie jest chyba przedstawicielem prądów modernistycznych w architekturze. Szybkie zdjęcia i dalej w drogę.

Kolejna miejscowość Trzcinna. Kościół „neo” z elementami romanizmu i gotyku, usytuowany na skraju skarpy opadającej w kierunku przebiegającej przez wieś drogi. Obok wieży zachodniej cylindryczna klatka schodowa w formie wieżyczki. Wydzielone prezbiterium z zakrystią od strony południowej. Za kościołem duży cmentarz ewangelicki, nieużytkowany, ze zdewastowanymi grobami i pomnikami. Wart uporządkowania i zadbania.

Dalej na wschód leży duża wieś Karsko. Kościół XIII wieczny szkaradnie przebudowany i powiększony w XIX wieku z dużym placem otoczonym kamiennym murem.  

Kolejnym obiektem był kościół we wsi Rychnów. Powstał w I połowie XIV wieku, a przebudowano go w XVI stuleciu. Przemurowano w cegle szczyty, a od strony północnej dobudowano niewielką wieżę.

Z Rychnowa powróciłem w okolice Myśliborza do dużej wsi Nowogródek Pomorski. Pośrodku rozległego placu w drugiej połowie XIII wieku wzniesiono kamienną wczesnogotycką świątynię, która uległa zniszczeniu wraz z całą zabudową wiejską w XVII wieku. Kościół odbudowano w 1752 roku, nadbudowując nad częścią zachodnią wieżę o konstrukcji szkieletowej, zamkniętą barokowym hełmem z latarnią.

W drodze powrotnej zahaczyłem o Renice znane w Polsce dzięki „Auto Port Krokodyl". Sama wieś znajduje się w odległości 2 km na południe. XVII wieczny kościół usytuowano pośrodku zabudowy na niewielkim wyniesieniu i otoczono kamiennym murem. Rozbudowany w XIX wieku o zachodnią wieżę. Na palcu kościelnym niewielka kaplica z ciekawą mozaiką.  

Na deser kościół w Ławach. Czysty neogotyk wzniesiony z kamienia łamanego z ceglaną nadbudową wieży zachodniej. Otoczony kamiennym murem.   

Przeżyłem!

 

 



Do góry