loading...
Zamknij wpis

BUK ( Böck )

Województwo: zachodniopomorskie
Powiat: policki
Gmina: Dobra
Diecezja: szczecińsko-kamieńska
Dekanat: Szczecin-Pogodno
Parafia: Dobra Szczecińska - filia pw. MB Królowej Świata

Wieś przygraniczna położona 15 km na północny zachód od Szczecina.

Źródła

- Miejscowość wymienia się po raz pierwszy w 1284 roku przy okazji nadania przez księcia Bogusława IV 6 prętów w wiosce Buk, kościołowi Panny Marii w Szczecinie.
- Kościół poświęcono 31 VII 1960 roku.

Architektura:

Kościół wzniesiono w centrum miejscowości z kwadr granitowych, szczególnie dokładnie obrobionych. Ich jednolity format, regularne warstwy i obecność ukośnie profilowanego cokołu, oraz kwadratowego gzymsu wieńczącego ściany wskazuje, że świątynia w Buku powstała na pewno w XIII wieku.

Jest to budowla salowa założona na planie wydłużonego prostokąta, bez chóru i wieży (obecna wieża jest XVI wiecznym dodatkiem). Od strony północnej znajduje się zakrystia. Świątynia posiada dwa ostrołukowe, dwuuskokowe portale; główny-zachodni, złożony z klińców granitowych i boczny-południowy, przebudowany. W szczytowej ścianie wschodniej znajdują się ślady po trzech, wąskich, (charakterystycznych dla tej architektury) rozglifionych oknach. Podobne okna, (zamurowane) znajdują się również w elewacji południowej. Szczyty wschodni i zachodni ceramiczne z charakterystycznym układem blend. Kościół kryty jest dwuspadowym dachem ceramicznym.

Na uwagę zasługuje portal zachodni z klińców granitowych, który posiada jeszcze jedną warstwę ułożonych kwadr i luźne kamienie wpasowane między portal a ścianę. Dowodzi to, że portale charakteryzujące się dokładniejszą, a więc i pracochłonniejszą obróbką były często osadzane już w wybudowanej ścianie, w której pozostawiano miejsce na jego osadzenie. Bywały też przypadki, że portal taki wykonywano w odległym warsztacie i przywożono na miejsce budowy.

Ciekawy jest także, ukośnie profilowany, cokół ścian i kwadry narożnikowe, również - jak w przypadku portali - wykonane z większych głazów, dokładniej obrobionych. Na wieży krytej dwuspadowym dachem można dostrzec drewnianą tarczę zegarową.

 

Wyposażenie:

Ołtarz ambonowy z 1730 r.
Drewniane epitafium poświęcone kapitanowi Teofilowi Michaelisowi z 1709 r.
Epitafium z piaskowca z 1739 r.



Do góry