loading...
Zamknij wpis

WOŁCZKOWO ( Völschendorf )

Województwo: zachodniopomorskie
Powiat: policki
Gmina: Dobra
Diecezja: szczecińsko-kamieńska
Dekanat: Szczecin-Pogodno
Parafia: Matki Bożej Szkaplerznej

 

Podszczecińska wieś, leżąca w odległości 3 km na zachód od dzielnicy Szczecin-Głębokie wzdłuż szosy do Dobrej. Zachowała kształt owalnicy. Pierwotnie nosiła nazwę Wilczkowo.

Źródła

- Wymieniona po raz pierwszy w 1285 roku, kiedy to kościół Panny Marii w Szczecinie otrzymuje cztery pręty w Wołczkowie.
- W XIX wieku miał tu swój majątek znany szczeciński humanista i przyrodnik Carl A Dohrn.
- Kościół poświęcony 16 lipca 1946 roku.
- 1 czerwca 1951 roku utworzono parafię.

Architektura:

O prastarym rodowodzie tej miejscowości przypomina dziś jedynie XIII wieczny kościół zlokalizowany w centrum wsi. Stanowi on doskonały przykład orientowanej, salowej świątyni, założonej na planie prostokąta bez wyodrębnionego prezbiterium i bez wieży zachodniej.

Wszystkie ściany wzniesione z dokładnie obrobionych kwadr granitowych, ułożonych w regularne, poziome warstwy, obiega fazowany cokół. Dokładniejszą obróbką charakteryzują się kwadry narożnikowe oraz ościeża portali.

Najciekawiej prezentuje się ściana wschodnia. Widnieją na niej ślady trzech wąskich okien ostrołukowych w układzie piramidalnym (charakterystycznych dla tej architektury), które z biegiem lat uległy przemurowaniu, a następnie zostały zamurowane. W szczycie widnieją trzy okna szczelinowe w obramieniu ceglanym, doświetlające poddasze. Najbardziej dekoracyjne są jednak blendy w obramieniu ceglanym: środkowa w kształcie krzyża łacińskiego oraz dwie wąskie, ostrołukowe, znajdujące się pod ramionami krzyża. Całość zwieńczona jest jeszcze jednym oknem szczelinowym.

Elewacje północna i południowa posiadają symetrycznie rozplanowane ostrołukowe okna o ceglanych ościeżach. Obecny kształt nadała im XIX wieczna przebudowa. Pierwotnie były one znacznie węższe. Wtedy też zamurowano znajdujące się w tych elewacjach portale.

Portal zachodni został usunięty w roku 1865 w trakcie wznoszenia wieży zachodniej. Jej ceglana, założona na planie kwadratu, trój kondygnacyjna konstrukcja, zwieńczona jest czworobocznym, szpiczastym hełmem z latarnią.

Świątynia kryta jest stropem belkowanym i ceramicznym dachem dwuspadowym. Plac kościelny spełniający funkcję cmentarza otoczony jest ceglanym murem z bramą i furtami.

Wyposażenie:

- Manierystyczna misa chrzcielna z XVII wieku.
- XVII wieczny barokowy ołtarz architektoniczny, ze sceną Ostatniej Wieczerzy w predelli i obrazem Matki Boskiej.
- XVIII wieczna rzeźba anioła chrzcielnego i rzeźba Chrystusa Zamrtwychwstałego.
- XIX wieczna neogotycka ambona.
- XIX wieczna, neogotycka empora organowa z czynnym instrumentem firmy Voelkner Dünnow nr 183.
- Klasycystyczna chrzcielnica (kropielnica).



Do góry