loading...
Zamknij wpis

BABIN ( Babbin )

Województwo: zachodniopomorskie
Powiat: pyrzycki
Gmina: Bielice
Diecezja: szczecińsko-kamieńska
Dekanat: Kołbacz
Parafia: Bielice - filia pw. Wniebowzięcia N.M.P.

Niewielka osada o zachowanym układzie owalnicy, położona 4 km na zachód od trasy Szczecin-Pyrzyce, przy północnym brzegu Jez. Babińskiego. W średniowieczu należała do domeny cystersów z Kołbacza.
 

Źródła

- W Pommersches Urkundenbuch w latach 1179-81, wieś wymieniana jest jako Babyn. Funkcjonowała również nazwa Babino.
- Od 1283 roku należała do klasztoru w Kołbaczu.
- Kościół wzniesiono na przełomie XIII i XIV wieku.
- W roku 1865 kościół przebudowano.
- W roku 1904 strawił go pożar. Został odbudowany.
- Po roku 1945 uległ dewastacji.
- Odbudowany w 1962 roku.
- Poświęcony 15 sierpnia 1962 roku.

 

Architektura:

Kościół wybudowano pośrodku wsi w formie wydłużonego prostokąta, bez prezbiterium i wieży. Ściany tej salowej świątyni wymurowano z kwadr granitowych dobrze obrobionych i ułożonych w regularne warstwy. Posiadały one fazowany cokół. Szczególnie dekoracyjnie potraktowano szczyt wschodni, rozczłonkowując go wąskimi blendami w układzie piramidalnym.

W XIX wieku kościół przebudowano. Od wschodu dobudowano półkolistą apsydę a od zachodu dostawiono wieżę na planie kwadratu. Apsyda, wykonana z głazów granitowych tylko od lica przyciosanych, nie zachowuje wątku ani formy elewacji kościoła. Prawdopodobnie niezgodność ta była jednak zamierzona. Podobnie potraktowano wieżę. Dolna kondygnacja kamienna i górna ceglana, zakończone są szpiczastym hełmem z latarnią, kulą i krzyżem. Przemurowano okna, zmieniając ich wielkość i rozstaw oraz formę wykroju z ostrołukowego na półkolisty. Zamurowano też ostrołukowy portal północny i oryginalne, ostrołukowe okno z granitowymi ościeżami. Obecności portalu zachodniego nie udało mi się stwierdzić.

Kościół posiada zapewne strop drewniany kryty ceramicznym dachem dwuspadowym. Plac kościelny o regularnym, czworobocznym zarysie, obwiedziony jest niskim, kamiennym murem. W przeszłości pełnił on rolę cmentarza.
 

Wyposażenie:

Zabytkowe wyposażenie uległo całkowitemu zniszczeniu w wyniku pożaru, który strawił świątynię.
 Do góry