DUCHEROW (Tchórzów)
Niewielka wieś o średniowiecznym rodowodzie leżąca na starym trakcie łączącym trzy pobliskie miasta Pasewalk, Anklam i Ueckermünde. O wczesnej metryce osady świadczył, zachowany jeszcze do XIX wieku, układ zabudowy skupionej wokół rozległego nawsia z kościołem i stawem pośrodku. Na kartach historii kościół pojawił się dopiero w roku 1307. W dokumencie nominacyjnym wymieniono nowego proboszcza Mikołaja Kerchera (kanonika) z Ducherowa. Usytuowanie przy ruchliwym trakcie handlowo-wojskowym rodziło tyleż samo szans co kłopotów. Podczas wojny polsko-szwedzkiej w latach 1655-1660 wieś została zniszczona. Kolejne zniszczenia przyniosła wojna trzydziestoletnia. Po okresie dziejowych kataklizmów nastąpił powolny rozwój Ducherow. Po stronie północnej wiejskiej zabudowy usytuowano założenie folwarczne z dworem i niewielkim parkiem. W XIX wieku opodal wsi przeprowadzono linię kolejową relacji Angermünde-Stralsund.
Źródła
Architektura
Kościół wzniesiono na zachodnim skraju rozległego nawsia pośrodku wiejskiej zabudowy. Otrzymał prostą salową formę o planie prostokąta. Ściany wymurowano prawdopodobnie z kwadr granitowych. Podczas wojny trzydziestoletniej kościół został poważnie uszkodzony. Zdecydowano o budowie nowej bryły na reliktach poprzedniej budowli.
Zachowując pierwotny plan świątyni uzupełniono cegłą wyłomy w murach i podciągnięto je do obecnej wysokości. Przemurowano szczyt wschodni, przemurowano i powiększono ościeża okien, a od zachodu dobudowano wieżę o szerokości nawy. Wszystkie ściany otynkowano, a narożniki uwypuklono lizenami.
Ściana wschodnia otrzymała dwa duże okna o prostych ościeżach zamkniętych półokrągło. Szczyt rozczłonkowano płytkimi blendami w układzie piramidalnym, zamkniętymi łukami koszowymi. W blendach centralnych wykonano dwa niewielkie prostokątne otwory wentylujące poddasze. Krawędzie szczytu ozdobiono sterczynami.
W ścianie północnej wykonano cztery okna rozmieszczone symetrycznie. W ścianie południowej usytuowano trzy okna. W partii centralnej tej ściany wykonano neoklasycystyczny nagrobek ścienny hrabiów von Schwerin z kolumnową aediculą. Bezpośrednio przed nagrobkiem zauważyć można niewielkie wyniesienie skrywające w sobie prawdopodobnie kryptę grobową. Po prawej stronie nagrobka zachowało się zgrubienie ściany oraz zamurowane portalowe wejście o ostrołukowym wykroju. Są to relikty pierwotnej świątyni.
Wieża zachodnia dobudowana została w połowie XVIII wieku. Wzniesiono ją na palnie prostokąta z cegły. Podstawa otrzymała tę samą szerokość i wysokość co nawa, wydzielono ją jedynie narożnymi lizenami. W pasie podokapowym umieszczono sentencję z V Księgi Mojżeszowej „Błogosławiony będziesz, kiedy wejdziesz i błogosławionym zostaniesz, gdy wyjdziesz”. W ścianach północnej i południowej usytuowano okna, a od zachodu portalowe wejście o prostym ościeżu zamkniętym łukiem odcinkowym oraz gzymsem okapnikowym. Podobną formę otrzymała wyższa partia wieży, nieco tylko węższa od podstawy. Podziały kondygnacyjne wyznaczono jedynie oknami. Ściany zwieńczono profilowanym gzymsem koronującym. Całość zamknięto ośmiokątnym hełmem krytym sztucznym łupkiem, zwieńczonym iglicą z kulą, wiatrowskazem i gwiazdką. Na wiatrowskazie umieszczono datę 1744.
Wyposażenie