Kamień Pomorski - przywracanie świetności.
Podczas prezentacji książek o tematyce historycznej jakie odbywały się w ostatnim okresie w różnych miejscach Szczecina, niemal jak mantra powracało stwierdzenie o głodzie historycznym, jaki rodzi się w świadomości współczesnych Pomorzan. Symptomy tego „pospolitego ruszenia” dostrzec można również w Kamieniu Pomorskim.
-
W okresie ostatnich 5 lat udało się dokonać remontu instrumentu organowego, zastępując między innymi trakturę pneumatyczną, bardziej lubianą przez organistów, trakturą mechaniczną.
-
Dokonano renowacji kraty lektoryjnej, przywracając blask i czytelność obrazom, które umiejscowione są w dolnych płycinach.
-
Obecnie renowacji poddany zostanie XV wieczny krucyfiks mistyczny, który wypełnia przestrzeń pomiędzy belką kraty lektoryjnej a łukiem tęczowym.
-
Dzięki środkom pozyskanym z funduszów pomocowych: eea grants i norway grants oraz przy finansowym wsparciu Urzędu Miasta i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, latem tego roku rozpoczęły się prace renowacyjne południowej ściany katedry z przepiękną attyką wzniesioną w 1410 roku. Jednocześnie podjęto wysiłki odwodnienia i osuszenia przyziemia całej katedry.
-
W najbliższych planach pozostaje renowacja ambony, ołtarza głównego i prospektu organowego.
-
W Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, mającym swoją tymczasową siedzibę w kapitularzy katedralnym, przeprowadzane są renowacje ratownicze cennych obiektów wyposażenia kościelnego. Sukcesem zakończyła się pełna konserwacja XVIII wiecznego anioła chrzcielnego, który obecnie stał się wizytówką Muzeum i przeprowadzanych w nim inicjatyw. Zainteresowanych szerzej działalnością Muzeum (tej jakże cennej i potrzebnej dla miasta inicjatywy) odsyłam do strony - http://www.mhzk.eu/