KOSZEWKO ( Küssow )
Źródła
Architektura:
Prezbiterium nieco węższe i wyższe od nawy, posiada po obu stronach wąskie przybudówki kryte daszkiem pulpitowym, kryjące w sobie nisze wewnętrzne - prawdopodobnie sedilia. Każda ze ścian prezbiterium posiada gotyckie okno o łuku okrągłym, ukośnym parapecie i rozglifionych na zewnątrz, otynkowanych ościeżach. Ściana wschodnia posiada dodatkową półkoliście zamkniętą niszę osadzoną tuż nad fundamentem. Ciekawym elementem wychodzącym ze ściany prezbiterium jest granitowa rynienka odpływowa, zapewne część wewnętrznej pisciny do której zlewano wodę służącą do obmycia rąk kapłana.
Ściana południowa nawy posiada cztery gotyckie okna o ukośnych parapetach, rozglifionych na zewnątrz otynkowanych ościeżach, zamkniętych półkoliście. Osadzone są one wysoko pod samym gzymsem. Takie same okna były w ścianie północnej, dobudowana jednak podczas XVIII wiecznej przebudowy świątyni barokowa kruchta, przesłoniła dwa z nich. W miejscu wybudowanej kruchty znajdował się również gotycki portal. Kruchta kryta jest ceramicznym dachem dwuspadowym. Jej fasada posiada portal o prostych ościeżach zamkniętych półkoliście i barokowy szczyt.
Wieża zachodnia wybudowana na planie kwadratu w połowie osadzona jest w nawie kościoła. Od zachodu znajduje się w niej ostrołukowy, trójuskokowy portal. Każda ze ścian posiada po dwa okna szczelinowe. Wieża nakryta jest charakterystycznym dla tego regionu barokowym hełmem z latarnią i szpicem, krytym blachą ocynkowaną.
Od strony północno-zachodniej przylega do kościoła krypta z wejściem nakrytym płytą nagrobną stanowiącą część większego epitafium, dzisiaj już nie istniejącego. Możliwe do odczytania fragmenty inskrypcji pozwalają ustalić, że pochowana jest tu hrabina Olga von Geihler 1848-1876 Grafen von Kusso... Ponad to wewnątrz świątyni zachowały się piękne marmurowe pomniki fundatorów kościoła. Reszta z bogatego wyposażenia świątyni i zabytków w niej się znajdujących została zrabowana podczas wojny.
Plac kościelny otoczony jest kamienno ceglanym murem. Pieczołowicie odrestaurowana świątynia wraz z jej naturalnym otoczeniem, stanowi wspaniały zakątek naszej Ziemi a zarazem doskonały przykład jak należy wykorzystywać jej turystyczne, krajoznawcze i historyczne walory.