loading...
Zamknij wpis

Kolejna bomba w Goleniowie.

Potwierdziły się przypuszczenia dotyczące odkopanych jesienią ubiegłym roku fundamentów kościoła zlokalizowanego na terenie cmentarza przy ulicy M. Konopnickiej.

Prowadzone prace wykazały jednak, że pod reliktami XVIII wiecznej budowli, która przetrwała wojnę i została rozebrana przez „władzę ludową”, znajdują się fundamenty jeszcze starszej świątyni. Z całą pewnością są one pozostałością najstarszego goleniowskiego kościoła św. Jerzego, istniejącego w tym miejscu już pod koniec XII wieku. Zachowały się nie tylko mury obwodowe pierwotnej świątyni ale również fragmenty ceramicznej posadzki świątyni z XVIII wieku.


W bieżącym roku prace prowadzone w ramach polsko-niemieckiego programu współpracy i finansowane przez Unię Europejską zostaną wznowione. Przewiduje się przykrycie najciekawszych fragmentów szkłem by umożliwić zwiedzającym wgląd w znalezisko. Nad resztą fundamentów zostanie nadbudowany mur w celu ukazania zarysu kościoła. Docelowo w miejscu najstarszej goleniowskiej świątyni ma powstać rezerwat archeologiczny.Do góry