FREDERSDORF
Źródła
Architektura
Kościół usytuowany w południowym skraju wrzecionowatego nawsia otrzymał formę przestrzenną złożoną z prostokątnej nawy oraz węższego od niej prostokątnego w planie i prosto zamkniętego prezbiterium. Wyodrębniono je ostrołukiem tęczowym. Południową kruchtę dobudowano w późniejszym okresie. Wieżę zachodnią nadbudowano nad nawą na początku XVIII wieku. Wszystkie okna z wyjątkiem wschodnich przemurowano. Wnętrze zamknięto stropami belkowymi oraz dachami dwuspadowymi krytymi dachówką. Posadzka ceglana.
Wszystkie ściany posadowione na kamiennym fundamencie wzniesiono z kwadr granitowych łączonych zaprawą wapienną, ułożonych w regularne warstwy. Dokładniej obrobiono kwadry narożne oraz ościeża portali i okien. Kamienne są również szczyty oraz zachodnia ściana wieży. Profilowany gzyms koronujący wykonany został w późniejszym okresie, zapewne przy odbudowie kościoła i wykonany został w cegle.
Kościół posiada trzy portale wejściowe. Zachodni usytuowany w podstawie wieży otrzymał dwuuskokowe ościeże zamknięte ostrołukiem z elementem zwornikowym oraz dodatkowym wieńcem kwadr otaczających archiwoltę. Powyżej portalu znajduje się niewielki okulus o rozglifionym ościeżu. Nieco skromniejszą formę posiada portal południowy nawy. Jednouskokowe ościeże zamknięto ostrołukiem z elementem zwornikowym. Obecnie pozostaje zamurowany. Ostatni z portali usytuowany w zachodniej partii ściany południowej prezbiterium obudowano kruchtą. Formą swą nawiązuje prawdopodobnie do południowego sąsiada.
Pierwotne okna posiadały ostrołukowy wykrój oraz wąskie, rozglifione obustronnie ościeża. Osadzone zostały symetrycznie na przestrzał, po trzy w ścianach nawy oraz po dwa w ścianach prezbiterium. W charakterystycznej triadzie, zachowały się jedynie w ścianie wschodniej prezbiterium oraz fragmentarycznie nad dachem południowej kruchty. Pozostałe zostały przemurowane. Ościeża znacznie poszerzono i zamknięto zdecydowanym gotyckim ostrołukiem.
Szczyt wschodni pozbawiony jest dekoracji, w szczycie zachodnim wykonano trzy płytkie ostrołukowe blendy w układzie piramidalnym. W zachodniej ścianie wieży wykonano okno szczelinowe doświetlające i wentylujące wnętrze.
Do ściany południowej dobudowano kruchtę na planie kwadratu. Wzniesiono ją w konstrukcji szkieletowej z fachami wypełnionymi cegłą. Zamknięta jest płaskim stropem drewnianym oraz dachem trójspadowym poprzecznym do osi kościoła. Pozbawiona jest okien, jedynie w ścianie południowej wykonano wejście o prostych wąskich ościeżach, zamknięte drzwiami jednoskrzydłowymi. Prawdopodobnie w późniejszym okresie powiększono je o szerokość jednej fachy i zamknięto drzwiami dwuskrzydłowymi.
Wieża nadbudowana została nad zachodnią partią nawy. Posiada plan kwadratu i konstrukcję szkieletową szalowaną. Jedynie ściana zachodnia powiązana strukturalnie ze szczytem wykonana została w kamieniu. W ścianie zachodniej znajduje się otwór szczelinowy a w ścianach północnej i południowej niewielkie pojedyncze okienka o kwadratowym wykroju. Wnętrze zamknięte jest dachem namiotowym krytym dachówką. Wieńczy go iglica z kulą, wiatrowskazem i gwiazdą. Na wiatrowskazie widnieje data 1793 r.
Plac kościelny o regularnym prostokątnym zarysie otoczony jest wysokim kamiennym murem z bramką od zachodu i furtą od wschodu. Pełni funkcję lokalnej nekropolii z kilkoma starszymi grobami.
Wyposażenie
W południowym skraju nawsia znajduje się kriegerdenkmal poświęcony żołnierzom poległym w I wojnie światowej.