loading...
Zamknij wpis

Aktualności


 • Przebudowa serwisu

  Dzięki uprzejmości KOMPANI TWÓRCZEJ ( http://www.kompania.info/ ) trwa przebudowa i usprawnianie serwisu. Mogą wystąpić jeszcze chwilowe ograniczenia dostępu lub braki w niektórych działach tematycznych.

  21 marca 2008r. 2725
 • Nowe oblicze kościoła farnego

  Miłośnicy architektury i historii szczecina przyzwyczaili się już do ciągłych zmian, jakie zachodzą w szczecińskim kościele farnym, pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, przy ul. Bogurodzicy 3.

  20 marca 2008r. 4634 14
 • Nowa publikacja poświęcona szczecińskim dzielnicom.

  Tym razem Skolwin i Stołczyn z ich pięknymi kościółkami.

  09 lutego 2008r. 2609
 • Drewno trwalsze niż stal

  Niezwykłe odkrycie na poddaszu kościoła św. Jana Ewangelisty w Szczecinie.

  05 lutego 2008r. 2681
 • Szczecińska Katedra - najwyższym kościołem na Pomorzu.

  Wyniesienie stalowej iglicy wieńczącej odbudowywaną wieżę szczecińskiej katedry, planowane na koniec minionego roku, wielokrotnie przekładano. Pojawienie się na placu katedralnym potężnego dźwigu, zwiastowało rychłą realizację tego etapu odbudowy.

  15 stycznia 2008r. 2255
 • Nowa publikacja.

  Rębkowski M., Chrystianizacja Pomorza Zachodniego. Studium archeologiczne, Szczecin 2007.

  13 listopada 2007r. 3443
 • Niemi świadkowie ?!

  Wszystko na świecie prędko przeminie,
  Płomienie zgasną, woda przepłynie,
  Przeminie radość i to, co boli,
  Czasy nieszczęścia i czasy niedoli.
  Minęło szczęście, przeszło cierpienie,
  A pozostało tylko wspomnienie.

  02 listopada 2007r. 2227
 • Warpno ... Stare i Nowe

  W najlepszych księgarniach Szczecina można nabyć kolejną pozycję z poszukiwanej i cenionej na szczecińskim rynku wydawniczym serii, prezentowanej od kilku już lat przez Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość.

  07 października 2007r. 3523
 • Katedralna metamorfoza

  Prace renowacyjne prowadzone w Katedrze szczecińskiej w ostatnim okresie nabierają tempa. Świadczy o tym zarówno rusztowanie okrywające szczelnie całą wieżę jak i brak dotychczasowego hełmu, który został rozebrany.

  19 września 2007r. 2544
 • Stargard odkrywa swoje tajemnice

  Stargard należy do nielicznych miast w naszym regionie, w którym prowadzone są systematyczne prace wykopaliskowe. Większość z nich to prace ratownicze wykonywane w miejscach przeznaczonych pod zabudowę.

  01 września 2007r. 3627
 • Wielkie budowanie w Dołujach.

  Bum budowlany jakiego jesteśmy obecnie światkami jest zauważalny także w Szczecina. Przejawia się on przede wszystkim w dynamicznym rozwoju peryferyjnych dzielnic naszego miasta, które raz po raz połyka sąsiadujące ze sobą wioski i osady. Tendencja ta pociąga za sobą konieczność tworzenia nowych ośrodków duszpasterskich - parafii.

  23 lipca 2007r. 4159
 • Pionierski projekt w Kamieniu Pomorskim.

  Uczniowie z koła archeologicznego im. Ludwiga Kückena uczestniczyli 17 czerwca 2007 roku w wyprawie naukowej do Warszawy. Celem wyjazdu był prezentacja projektu, jaki młodzież realizowała po raz drugi w ramach Centrum Edukacji Obywatelskiej.

  18 lipca 2007r. 3082
 • Nieznana świątynia odkryta w Stargardzie

  ARCHEOLOGOWIE wznowili prace na starówce w Stargardzie Szczecińskim. Wykopy archeologiczne na działce przy ulicach: Wita Stwosza, Klasztornej i Chrobrego rozpoczęto dwa lata temu. Celem było znalezienie pamiątek po XIII-wiecznym klasztorze augustianów – eremitów.

  16 lipca 2007r. 4163
 • Kartka z wakacji. Dębno Podhalańskie - gotyk drewniany.

  Gotyk drewniany … dziwnie brzmiące zestawienie jak dla kogoś kto obraca się głównie w kręgu architektury kamiennej i ceglanej. Tymczasem wakacyjne drogi zaprowadziły mnie do małej wioski podhalańskiej, której ozdobą i jedynym walorem mogącym ściągnąć tu kogokolwiek jest kościół św. Michała Archanioła.

  07 lipca 2007r. 3758
 • Chwarszczany - zakony rycerskie na ziemiach pogranicza

  Zakony rycerskie na ziemiach pogranicza to projekt o charakterze kulturalnym i edukacyjnym, mający na celu przede wszystkim aktywizację lokalnych społeczności po obu stronach Odry, poprzez promocję wspólnego dziedzictwa kulturowego, z którego wszyscy mogą czerpać wymierne korzyści (np. w oparciu o rozwój ruchu turystycznego).

  19 czerwca 2007r. 4519
 • Stolpe - najstarszy klasztor Pomorza

  W minioną środę wraz z moim kolegą odbyliśmy wspaniałą podróż studyjną po terenach dawnego księstwa rugijskiego. We wczesnym średniowieczu ziemię tą zamieszkiwali Ranowie (Rugianie) - zachodniosłowiańskie plemię połabskie. Zanim dotarliśmy na tą wspaniałą wyspę odwiedziliśmy inne znamienne dla historii Pomorza Zachodniego i biskupstwa pomorskiego miejsce.

  16 czerwca 2007r. 3123
 • Kamienie wołać będą.

  Ściany rozebrano aż do fundamentów, splantowano teren, wycięto drzewa a na miejscu, w którym stał wzniesiono nowe zabudowania. W najlepszym wypadku odzyskany materiał budowlany wywieziono na odbudowę Stolicy.

  14 czerwca 2007r. 2471
 • Kartki Pocztowe promujące Szlak Cysterski w Polsce

  Poczta Polska wydała pierwsze kartki pocztowe promujące Szlak Cysterski w Polsce. Jest to początek serii, która będzie się ukazywała przez parę lat.

  Pierwszy dzień obiegu - 30.04.2007r.

  05 czerwca 2007r. 4847
 • III Forum Cysterskie

  III Forum Gmin Cysterskich i Właścicieli Obiektów Pocysterskich w Polsce
  13-16 września 2007 roku

  05 czerwca 2007r. 3221
 • Potęga żywiołu

  Towarzyszące przechodzącym frontom burzowym wyładowania atmosferyczne są niezwykle efektowne. Jednak za każdym razem niosą z sobą realne zagrożenie dla substancji budowlanej oraz życia i zdrowia człowieka. Szczególnie zagrożone są obiekty sakralne, których wieże częstokroć przewyższające inną zabudowę a nawet okalający je drzewostan, stanowią doskonały cel dla pioruna.

  26 maja 2007r. 2710
 • Szlaki otwartych kościołów

  ZWIĄZEK Miast i Gmin Dorzecza Parsęty kończy prace nad projektem „Śladami historii w dorzeczu Parsęty – rozwój transgranicznej oferty turystycznej”. Obejmuje on m.in. powstanie w tamtejszych gminach szlaków otwartych kościołów.


   

  02 maja 2007r. 2792
 • MARIANOWO - III Majówka ze Sztuką.

  W programie koncert Mieczysława Szcześniaka, recital Olgi Adamskiej, wernisaże wystaw, spektakl, specjały kuchni marianowskiej i wydarzenie bez precedensu: pierwsza po 1945 r. prezentacja XIII-wiecznego krucyfiksu marianowskich cysterek, który na co dzień jest ozdobą średniowiecznej kolekcji Muzeum Narodowego w Poznaniu. Marianowo leży między Stargardem a Dobrzanami. Proboszczem tamtejszej parafii jest ks. Jan Dziduch z Towarzystwa Chrystusowego.

  02 maja 2007r. 5144
 • ANTIKON 2007 Architektura ryglowa - wspólne dziedzictwo

  Z ogromną przyjemnością informujemy Państwa, że rozpoczęliśmy przygotowania do VIII Polsko - Niemieckiej Konferencji "Architektura ryglowa - wspólne dziedzictwo ANTIKON 2007". Tematem wiodącym tegorocznego spotkania będzie ryglowa architektura sakralna.

  01 maja 2007r. 4006
 • Okradli kościół w Niemicy


  OBRAZ olejny z początku XIX wieku, przedstawiający Chrystusa na krzyżu, skradziono z kościółka w Niemicy (gmina Golczewo).

  26 kwietnia 2007r. 2946
 • Swobnica - Wildenbruch

  Niedługo już ..., tylko książka pozostanie. Swobnica - Wildenbruch" to niezwykły przewodnik po miejscu zapomnianym przez ludzi.


  24 marca 2007r. 3944
 • Nowa książka. Wieś pomorska wczoraj i dziś

  Monografia wybranych wsi Pomorza Zachodniego, która właśnie się ukazała, to książka dla takich miłośników regionu jak ja. Autorzy przedstawiają w niej od samego początku dzieje osadnictwa i architektury na Pomorzu Zachodnim (sięgając także w rejon Słupska).

  03 lutego 2007r. 3875
 • UWAGA - nowy serwis o architekturze

  Miło mi donieść szerokiemu gronu miłośników architektury, że od jakiegoś czasu dostępna jest w sieci nowa strona internetowa poświęcona architekturze Pomorza. Zamieszczone motto - podróże, architektura, przyroda, zabytki - ukazuje szeroki zakres tematyczny, tej dynamicznie rozrastającej się witryny.

  03 lutego 2007r. 2852
 • Żniwo nawałnicy nad Szczecinem

  Przewalająca się minionej nocy nad terenem całego kraju nawałnica wyrządziła wiele szkód również w naszym regionie. Ofiarą huraganu padł również kościół pw. Matki Bożej Jasnogórskiej na Pomorzanach. Wichura zmiotła dosłownie całe poszycie dachu wykonane z blachy miedzianej. Trwa aktualnie szacowanie powstałych szkód.


  Jak na razie nie ma doniesień o innych tego typu przypadkach.

  19 stycznia 2007r. 2121
 • Nowa wieża na kościele w Rosow

  Mimo jesiennej aury nie ustają prace renowacyjne przy kościele w Rosow. Zakres robót jest bardzo szeroki. Obecnie wysiłki skupiają się przy odbudowie hełmu wieży i renowacji wnętrza kościoła.


  Zainteresowanych odsyłam do strony http://www.rosow.de/

  03 stycznia 2007r. 2437
 • Chciał, nie chciał, przyjść musiał … czas się z nim oswajać?

  Wiele radości i pokoju w Nowym Roku, realizacji zamierzeń, a przede wszystkim wielu wspaniałych podróży w odkrywaniu perełek kultury nie tylko z terenu Pomorza, wszystkim odwiedzającym stronę życzy  Grono redakcyjne

  01 stycznia 2007r. 3165


 • Do góry