loading...
Zamknij wpis

Spacerek studyjny po okolicy: Mętno Małe i Gądno

Piąteczek pod względem pogodowym rozpoczął się rewelacyjnie. Jednak zapowiedzi na drugą połowę dnia nie był już takie optymistyczne. Postanowiłem pobuszować po okolicy.

Mętno Małe to niewielka wieś leżąca przy szosie Chojna – Cedynia. Choć znajdujący się tam niewielki kościółek widać z drogi, niewielu postanawia przerwać podróż by zobaczyć tą ciekawą świątynię. Obecnie trwa tam renowacja średniowiecznych fresków naściennych w ramach Projektu Wspólne Dziedzictwo - Wspólna Przyszłość. Prace pod nadzorem konserwatora Marcina Korbanka prowadzą studenci wydziałów konserwacji zabytków Uniwersytetów w Poczdamie i Toruniu. Miałem okazję po raz pierwszy zobaczyć malowidła oraz jedenaście (z dwunastu) krzyży konsekracyjnych tzw. zacheuszków. Okazało się również, że zachował się pierwotny ołtarz w formie kamiennego sześcianu. We wschodniej części posiada prostokątną niszę. Czyżby było to miejsce złożenia relikwii tzw. grób (sepulcrum), na razie nie da się jednoznacznie stwierdzić. Prace potrwają do końca sierpnia a zakończą się dwoma wydarzeniami, na które zaprasza zamieszczony plakat. Warto skorzystać z zaproszenia.     

Drogim odwiedzonym tego dnia miejscem było Gądno. Przemili i zapracowani właściciele pałacu, podczas prac w ogrodzie odkryli fragment średniowiecznej chrzcielnicy wykonanej z wapienia gotlandzkiego, a pochodzącej z kościoła w Moryniu. Nie wiadomo dlaczego chrzcielnica znalazła się w pałacowym ogrodzie, ani kto i kiedy dokonał jej rozczłonkowania. W efekcie porzucony i wystawiony na działanie czynników atmosferycznych kamień uległ erozji. Zachowany fragment stanowił górne obrzeże kielichowej czaszy chrzcielnicy. Przy okazji pozwiedzałem ruiny pałacu. Udało się również ostatecznie potwierdzić istnienie na szczycie stodoły najbliższej pałacowi pozostałości po zawiesiu dzwonu sygnałowego oraz tarczy zegarowej. Na fotografii widać wyraźnie zachowany tryb mechanizmu zegara.   

O godzinie 16: 00 studenci razem z kierownikiem prac renowacyjnych w Mętnie Małym odwiedzili Moryń i zwiedzili kościół.  



Do góry