loading...
Zamknij wpis

Wyprawa studyjna: Ueckermünde - Torgelow - Eggesin (21.05.2009 r.)

W ten piękny czwartkowy dzień udałem się w kolejną wyprawę. Początkowo trasa wiodła przez dobrze już znane tereny Puszczy Wkrzańskiej, aż do miejscowości Ahlbeck po stronie naszych sąsiadów.

Na dojeździe do tej miejscowości pojawiły się pierwsze symptomy wyjątkowości tego dnia. Co kilka kilometrów spotykałem na drodze grupy rowerzystów z pięknie udekorowanymi rowerami. Obok jednośladów napotkałem również wozy i bryczki, wypełnione rozradowanymi i rozśpiewanymi ludźmi. Wszystko wskazywało na to, iż świętują jakieś lokalne święto. Dopiero w następnej miejscowości Luckow zorientowałem się, że chodzi o rocznicę zjednoczenia Niemiec. Kościół w Luckow był mi już znany, jednak wyłącznie od strony zewnętrznej. Tego dnia, z racji uroczystości, mogłem poznać również jego piękne wnętrze.
Kolejną miejscowością etapową było miasto Ueckermünde położone nad rzeką Uecker. Od samego początku, kiedy tylko przekroczyłem most zwodzony, miasteczko urzekło mnie swoją zabudową, na którą składają się głównie domy o konstrukcji szkieletowej i niewielkie kamieniczki z pięknymi fasadami. Wszystko oczywiście pięknie odrestaurowane i kolorowe. W miejscowości tej znajduje się również zamek książęcy. Niestety tego dnia jego bramy pozostały zamknięte. Pozostało mi jedynie obfotografowanie Kościoła Mariackiego, którego początki sięgają XVIII wieku.    
W drodze do Torgelow zatrzymałem się przy średniowiecznym kościele we wsi Liepgarten. Niestety przebudowy jak i całkowite otynkowanie świątyni, zatarło całkowicie patynę czasu. Jedynie przypory otaczające prezbiterium wskazywały na wczesną metrykę kościoła. 
Do Torgelow dotarłem późnym popołudniem. Miasto o zupełnie innym klimacie. Obok fragmentów starej zabudowy, wielkie socrealistyczne blokowiska minionej epoki. Podobnie jak w Ueckermünde, tak i tu, całe życie społeczno-kulturalne koncentruje się nad rzeką. W samym centrum miasta znajduje się potężna, neogotycka bryła „Kościoła Chrystusa” wzniesionego w XIX wieku. Opodal, po drugiej stronie rzeki, znajdują się relikty Castrum Turglowe oraz budynek Muzeum Regionalnego. Na terenie pozamkowym założono skansen średniowieczny. U jego podnóża mała przystań, z której odbywają się rejsy średniowiecznymi łodziami, do położonego poza miastem drugiego skansenu, znanego pod nazwą Ukranenland. Po dotarciu tam drogą lądową, rozczarowanie! Ze względu na święto brama skansenu została zamknięta. Dodatkowo ekipa filmowa realizowała zdjęcia do jakiegoś filmu. Pozostało mi jedyne w tym wypadku wyjście - przeciwległy brzeg i teleobiektyw. Moje fotografowanie skończyło się jednak z chwilą pogrożenia mi palcem przez filmowców. Wtedy jeszcze nie wiedziałem, że w Niemczech nie można fotografować posesji bez zgody właściciela.
Dobrze już po godzinie 16:00 wyruszyłem w drogę powrotną. Po minięciu dużej bazy wojskowej wojska pancernych i artylerii, dotarłem do ostatniej miejscowości etapowej Eggesin - niewielkiego miasteczka położonego nad rzeką Randow. Tego dnia życie towarzysko-kulturalne miasteczka również koncentrowało się nad rzeką. Opodal w centrum miasta neogotycka bryła kościoła poświęconego Marcinowi Lutrowi. Ze względu na późną porę nie udało mi się dotrzeć do drugiego kościoła mającego piękną ryglową konstrukcję.
Droga powrotna wiodła przez wielokrotnie przetarte tereny Puszczy Wkrzańskiej.
Długość trasy ok. 150 km.
 
 

Pokaż Wyprawa studyjna: Ueckermünde,Torgelow, Eggesin na większej mapie



Do góry