loading...
Zamknij wpis

Wyprawa studyjna: Szumiąca, Benice, Śniatowo, Mierzęcin, Wiejkowo, Wolin, Laska (11.07.2009 r.)

Wyprawa miała miejsce podczas urlopowego wypoczynku w rodzinnym Kamieniu. Celem wyprawy były niewielkie kościółki rozsiane na terenie byłego dominium biskupów kamieńskich. Wiele z nich nie przetrwało niestety próby czasu i „czasów”.

Pierwszą osadą była niewielka wieś Szumiąca, położona w dolince rzeki Niemicy.  Zainspirowany artykułami Pana Grzegorza Kurki, dotyczącymi reliktów XV wiecznego kościoła, postanowiłem osobiście przekonać się o wielkości odkrycia. Niełatwo było dotrzeć do porośniętego starodrzewem pagórka, na którym znajdował się kościół i cmentarz, a obecnie pozostała jedynie neogotycka kaplica grobowa rodziny von Manteufflów z Margowa. Zainteresowanych odsyłam do wspomnianych publikacji - http://www.mhzk.eu/.

Kolejną wsią były dobrze mi znane Benice. Skierowałem się najpierw ku wspaniałej neogotyckiej świątyni, którą zwiedziłem dzięki uprzejmości Mamy księdza proboszcza. Jednak celem mojej wizyty były relikty niezachowanego kościoła, który znajdował się w centrum osady, a został rozebrany również po wojnie. Obecnie teren ten splantowano i obsiano trawą. Przydałaby się jednak tablica lub postument upamiętniający tę świątynię.

Pozytywnym przykładem odtwarzania tego co zniszczono po wojnie, może być nowobudowana świątynia w Śniatowie. W chwili mojej obecności, tynkowano wewnętrzne ściany oraz kończono konstrukcję hełmu wieży. Bryła kościoła robi wrażenie, nie wiem tylko dlaczego zmieniono jego orientację, lokalizując wieżę po stronie wschodniej?

Następne były kościoły w Mierzęcinie i Wiejkowie, szczęśliwie zachowane i użytkowane. W drodze powrotnej do Kamienia odwiedziłem Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie z rekonstrukcją osady słowiańskiej. W planach były jeszcze poszukiwania reliktów kościoła w wsi Laska. Nadciągający zmierzch pozwolił jedynie zlokalizować teren parceli kościelnej. Zachował się nawet fragment ceglanej bramki oraz fundamenty nagrobków. O znajdującej się w gęstwinie drzew i krzewów krypcie dowiedziałem się dopiero po powrocie, podczas spotkania z Panem Grzegorzem - http://www.mhzk.eu/.
Długość trasy - ok. 77 kmPokaż Wyprawa studyjna: Szumiąca, Benice, Śniatowo, Mierzęcin, Wiejkowo, Wolin, Laska na większej mapieDo góry