loading...
Zamknij wpis

Wyprawa studyjna: Rieth - Ahlbeck - Hintersee - Rothenklempenow (30.04.2009 r.)

Kolejna wiosenna wyprawa wiodła przetartym już szlakiem, biegnącym częściowo nasypem nieistniejącego połączenia kolejowego Szczecin – Nowe Warpno. W wyprawie tej towarzyszył mi, mój dobry znajomy, Błażej Jabłoński.

W pierwszym etapie dotarliśmy do miejscowości Hintersee, w której znajduje się neogotycki kościół. Tu też rozpoczyna się szlak rowerowy biegnący nasypem dawnej kolejki. Poprzez przepiękne tereny leśne dotarliśmy do miejscowości Rieth leżącej nad jeziorem Nowowarpieńskim. Znajdujący się w niej kościół usytuowano na sztucznie usypanym wypiętrzeniu, zapewne z obawy przed wodami Zalewu Szzcecińskiego. Po obfotografowaniu kościoła udaliśmy się na chwilę nad miejscowe kąpielisko. Następną miejscowością postojową byłą wieś Ahlbeck z przepięknym kościołem o konstrukcji szkieletowej. W podstawie wieży urządzono niewielką izbę historyczną. W drodze powrotnej udaliśmy się do miejscowości Glashütte, w której znajdowała się jedna z najstarszych na Pomorzu hut szkła. po krótkim odpoczynku skierowaliśmy nasze jednoślady do miejscowości Rothenklempenow, ze wspaniałą świątynią oraz pozostałościami zamku rycerskiego. Następnie przez Mewegen, Blankensee, Buk i Dobrą powróciliśmy do Szczecina. 

Długość trasy ok. 100 km.       Pokaż Wyprawa rekreacyjna Stettin-Rieth-Ahlbeck-Hintersee-Blankensee na większej mapieDo góry