loading...
Zamknij wpis

Wyprawa studyjna: Mewegen - Boock - Gorkow (24.04.2009 r.)

Początek trasy tradycyjnie wiódł z centrum Szczecina, przez kompleks miejskich terenów zielonych, nad jezioro Głębokie. Po minięciu skrzyżowania udałem się w kierunku Dobrej Szczecińskiej i dalej, nowo wybudowaną ulicą, do przejścia granicznego opodal miejscowości Buk.

W przygranicznej wsi Blankensee (20 km) znajduje się świątynia usytuowana na niewielkim wyniesieniu na południe od centrum osady. W orientacji pomoże z pewnością strzelista wieża zakończona iglicą dobrze widziana od samej granicy. Od kościoła należy ponownie zjechać w duł do centrum osady i skierować się na zachód. Przepiękna droga rowerowa wijąca się pomiędzy morenowymi wzniesieniami doprowadziła mnie do miejscowości Mewegen (25 km). Znajdujący się tam kościół pochodzi z ok. 1500 roku. Dalsza trasa wiodła do wsi Boock (28 km) i znajdującego się w niej kościoła również z 1500 roku. Kolejnym miejscem postoju była osada Gorkow (36 km) z niewielką świątynią zlokalizowaną na owalnym i nieco wyniesionym nawsiu. Rodowodem swym sięga średniowiecza jednakże XVIII wieczna przebudowa skutecznie zatarła pierwotne założenie.
Droga powrotna wiodła przez miejscowości Boock i Blankensee, terenami przepięknie uformowanymi przez lodowiec. Końcówka trasy podobnie jak i początek: Buk, Dobra Szczecińska, Głębokie.
 
Długość trasy ok. 75 km.


Ich mochte herzlich danken Mitgliedern von Kirchengemeinden in Blankensee und Gorkow fur Offnen von Kirchen und Besichtigungsmoglichkeit.

 


Pokaż Wyprawa studyjna: Mewegen, Boock, Gorkow na większej mapieDo góry