loading...
Zamknij wpis

Wyprawa studyjna: Kleptow, Prenzlau, Güstow, Schönermark, Schapow (15.09.2009 r.)

Celem wrześniowej wyprawy były kościoły wiejskie położone w pasie pomiędzy miastami Prenzlau i Pasewalk.

Trasa dojazdowa wiodła przez dobrze już znane miejscowości i osady: Loknitz, Brussow, Casekow. Pierwszy postój miał miejsce we wsi Kleptow. Korzystając z otwartego kościoła uzupełniłem moje archiwum o fotografie wnętrza. W Prenzlau zatrzymałem się na dłużej przy St. Jacobi-Kirche. Niestety przed portalem południowym trwały właśnie prace remontowe. Następnie skierowałem się do St. Marien-Kirche, przy którym uzupełniłem fotografie o zdjęcia otworów po świdrach ogniowych.
Po krótkim postoju udałem się w kierunku miejscowości Güstow, gdzie znajduje się granitowa świątynia. Następnie, mniej uczęszczaną drogą, dotarłem do wsi Schönermark i następnego grantowego kościoła. Na ścianach kruchty południowej (kaplicy?) znajdują się epitafia szlacheckie. Szczególnie urokliwie prezentował się granitowy kościół we wsi Schapow. Usytuowany jest na niewielkim wyniesieniu, otoczonym wysokim kamiennym murem z bramą wjazdową od zachodu.
Dalej czekała na mnie niespodzianka. Prowadzone na pewnym odcinku drogi roboty, zmusił mnie do sporego nadłożenia trasy. Zaowocowało to niestety koniecznością przerwania jej studyjnego charakteru. Przez miasta Strasburg, Pasewalk i Loknitz powróciłem do Szczecina.
 
Długość trasy ok. 170 km          
 



Pokaż Wyprawa studyjna: Blumgarten, Prenzlau, Güstow, Schönermark, Schapow (15.09.2009 r.) na większej mapie



Do góry