loading...
Zamknij wpis

Wyprawa studyjna: Kleptow, Baumgarten, Blindow, Dauer, Göritz, Malchow, Damerow

Opis trasy stanowi uzupełnienie, odbytej jesienią 2008 roku wyprawy w okolice Prenzlau.

Początek trasy wiódł dobrze już znaną drogą do Löcknitz i dalej do Brüssow. Jadąc szosą L26 w kierunku Prenzlau dotarłem do wsi Kleptow, do znajdującego się w niej granitowego kościoła z czynnym przykościelnym cmentarzem. Następną była granitowa świątynia w Baumgarten. W odrestaurowanym wnętrzu w okolicy ołtarza zawieszony jest anioł chrzcielny.
W Prenzlau odbiłem na północ jadać dalej drogą nr 109 w kierunku miasta Pasewalk. Prawdziwie rewelacyjne okazało się wnętrze kościoła w pobliskim Blindow, szczęśliwie otwartego w tym dniu z powodu prowadzonego remontu. Na uwagę zasługuje ołtarz i przepiękna chrzcielnica gotlandzka o formie trójliścia.
Kolejny z kościołów we wsi Dauer czeka jeszcze na swojego sponsora. Jego wysoką wieżę było widać już daleko z drogi. Dobrego gospodarza ma natomiast kościół w Göritz. Zarówno sama budowla jak i jej otoczenie są doskonale utrzymane. Perełką granitowego budownictwa jest z pewnością świątynia w niewielkiej wsi Malchow. Przetrwała różne zawieruchy w stanie niemal niezmienionym, niestety obecnie nie jest użytkowana. Istnieją jednak szanse, że i dla tego obiektu nadejdą lepsze czasy.
Po dojechaniu do krzyżówki z drogą L322 odbiłem na wschód, w kierunku Szczecina. Po drodze z niemałym trudem odszukałem ruinę granitowego kościoła we wsi Damerow. Z tego pięknego niegdyś kościoła pozostało już niewiele. Złożony plan budowli jak i wyrafinowana technika murarska robią wrażenie. Obok kościoła zachowało się kilka nagrobków. Odwrót nastąpił przez miejscowości Züsedom, Fahrenwalde, Brüssow i Löcknitz.      
 
Długość Trasy ok. 90 kmPokaż Wyprawa studyjna: Kleptow, Baumgarten, Blindow, Dauer, Göritz, Malchow, Damerow. na większej mapieDo góry