loading...
Zamknij wpis

Wyprawa studyjna; Cremzow, Grenz, Ziemkendorf, Damme, Eickstedt, Wallmow

Pierwsza powakacyjna wyprawa wiodła przez niewielkie wsie położone w pobliżu miejscowości Prenzlau. 

Trasa dojazdowa tradycyjnie jak na ten kierunek prowadziła przez Löcknitz i Brüssow. W miejscowości Carmzow odbiłem na południe w kierunku wsi Cremzow. Dwukilometrowa trasa po betonowych płytach okazała się znośna, w końcu lepsze to niż kocie łby. Świątynia usytuowana pośrodku tejże miejscowości stanowi przykład XIII wiecznej budowli odznaczającej się doskonałym warsztatem kamieniarskim. Na uwagę zasługuje rozbudowana dekoracja szczytu zachodniego. Korzystając z uprzejmości przedstawiciela lokalnej gminy ewangelickiej zajrzałem do wnętrza kościoła fotografując jego surowe wnętrze.
Następnym miejscem postoju była wieś Grenz. Znajduje się tu niewielka, salowa świątynia, wzniesiona z nieobrobionych głazów narzutowych.
W kolejnej miejscowości Ziemkendorf, wznosi się XIII wieczna świątynia, charakteryzująca się doskonałą techniką kamieniarską. Prostokątna nawa zamknięta była prawdopodobnie zachodnim masywem wieżowym, którego relikty zachowały się w południowo-zachodnim narożniku.  
Stąd betonowy dukt prowadził prosto na południe do miejscowości Damme, w której znajduje się świątynia z XIII wieku. Na licu jednej z granitowych kwadr usytuowanej w ścianie południowej, znajduje się płytki ryt w formie krzyża równoramiennego wytyczonego po przekątnych kwadratu. Funkcja tego znaku pozostaje niewyjaśniona.
Zaskoczeniem była świątynia we wsi Eickstedt, jedna z najdłuższych jakie do tej pory udało mi się skatalogować. Niestety, z zachodniego masywu wieżowego ocalały jedynie fragmenty murów obwodowych. Stan części nawowej wymaga interwencji konserwatorskiej.
Kierując się dalej na północ, dość przyzwoitą drogą, dotarłem do miejscowości Wallmow. Pośrodku osady usytuowany jest kościół wzniesiony z kwadr granitowych z neogotycką wieżą wymurowaną z cegły.
Droga powrotna wiodła przez Cremzow, Carmzow, Brüssow i Löcknitz.
 
Długość trasy ok. 110 km
 Pokaż Wyprawa studyjna: Cremzow, Grenz, Ziemkendorf, Damme, Eickstedt, Wallmow na większej mapieDo góry