loading...
Zamknij wpis

Friedersdorf

gm. Yierlinden
pow. Markisch-Oderland

  • Południowy (zamurowany) portal, ościeże po lewej stronie, drugi głaz od dołu, na wysokości 31 cm od poziomu gruntu. Czarny gnejs (szerokość 42 cm, wysokość 29,5 cm) ozdobiony szachownicą zbudowaną z kwadratów i prostokątów o bokach od 7,5 cm do 10,5 cm. W pionie po trzy pola, w poziomie po pięć. Płaska powierzchnia głazu jest starannie obrobiona, rysunek bardzo dobrze widoczny. Prawą stronę ciosu wypełnia różowy granit.
  • Południowy (zamurowany) portal, ościeże po prawej stronie, pierwszy głaz od dołu. Czarny gnejs (szerokość 38 cm, wysokość 35 cm) pokryty szachownicą z pionowych rombów o przekątnych 4-4,5 cm x 7-8 cm. W pionie 0,5 +3+0,5 pól, w poziomie 6,5. Rysunek bardzo dobrze widoczny.
  • Narożnik południowo-wschodni prezbiterium (ornament od południa), trzeci głaz od poziomu gruntu, na wysokości 65 cm. Cios zasłonięty jest piorunochronem i rynną. Czarny gnejs (szerokość 48 cm, wysokość 28 cm) pokryty szachownicą złożoną z kwadratów i prostokątów o bokach od 6,5 cm do 10 cm. W pionie trzy pola, w poziomie po siedem. Rysunek bardzo dobrze widoczny.
 
Literatura: Tiersch 2005.Do góry