TRZEBIATÓW - Kościół św. Mikołaja ( Treptow )
Początek budownictwa sakralnego w Trzebiatowie przypada na koniec XII wieku. Pierwszy kościół wymieniony w źródłach pod rokiem 1170, powstał na terenie grodu książęcego w obrębie dzisiejszego pałacu – pod niezachowanym skrzydłem południowym. Początkowo pełnił on funkcję kościoła zamkowego. Później, aż do reformacji był to kościół klasztorny Norbertanek.
Źródła
Fragment aktu fundacyjnego z 1224 r. Księżna Anastazja za radą opata w Białobokach przekazuje dla zakonu Norbertanek zamek w Trzebiatowie i należące do niego wioski.
… zgodnie z pomocą i radą opata w Białobokach i braci tamże służącym Panu, Klasztor Służebnic Chrystusa ze spadku mego, który otrzymałem od męża mego świętej pamięci, który po jego śmierci, za zgodą mych synów odziedziczyłam nienaruszony, dla zbawienia ich i mego z onego majątku założyć go i chcąc go uczynić dziedzicem mego testamentu, który ze świętymi niech otrzyma trwałe dziedzictwo.
Wyżej wspomniany klasztor spośród mych posiadłości sądząc ma być wybudowany i to w grodzie Trzebiatów, sam gród ze swymi przyległościami i wioskami do niego należącymi, za zgodą pań, mianowicie wdowy mego syna Bogusława i wdowy drugiego syna Kazimierza, i ze zezwoleniem ich możnych, na utrzymanie Służebnic Chrystusa tam Panu wiernie służącym, za rozporządzeniem rzeczonego wyżej opata w Białobokach kościoła świętego Piotra tamże, dałam całkowitym prawem w zupełne posiadanie tę miejscowość i siebie i mój majątek ofiarowując5.
A takie są nazwy tych miejscowości: Tribyis (Trzebisz) z rybakami i łowiskami z wszystkimi swymi przynależnościami, Topatle (wieś obecnie nieistniejąca), Szwetie (Świecie), Bialcur (Białokury), Jorewino (Gorawino), Drosdowe (Drozdowo), Jarcouwe (Jarkowo), Scrilowe (wieś obecnie nieistniejąca), Darsowe Darżewo), surowe (Żukowo), Malstowe (Mołstowo), Belkowe (Bielikowo), Clotycowe (wieś obecnie nieistniejąca), Wifilowo (Wlewo), Burrentin (Borzęcin), Guritz Górzyca), Otoc (Otok), Sciaplin (wieś obecnie nieistniejąca), Commotouwe (Chomętowo), Sedlin (Sadlno), Bilowe (wieś obecnie nieistniejąca). Wyżej wymieniona miejscowość z wioskami do wyżej rzeczonego kościoła zarządziłam, żeby należała wraz z wioskami na terytorium Kołobrzegu: Ztykow (wieś obecnie nieistniejąca) i Janów (Jamno), do nas należących, i z innymi wioskami w Pyrzycach: Ztrosewo (Stróżewo) i Oboy (wieś obecnie nieistniejąca), i wieś na terytorium Stargardu, Rinskow (wieś obecnie nieistniejąca) nazwana, z ich przynależnościami, dodając dwie chałupy na wzgórzu solnym, osiem miejscowości warzelnie soli zawierające, dla ich użytków i korzyści przeznaczone.
Pommersches Urkundenbuch I, nr 222.
Architektura:
Niewiele wiemy o architekturze kościoła św. Mikołaja i założenia klasztornego. Relikty fundamentów kościoła odkryte podczas badań archeologicznych w 1973 roku ukazują, iż był on budowlą wolno stojącą, salową, orientowaną, wzniesioną na planie prostokąta o wymiarach 26,0 x 12,20 m. Posadowiony był na fundamentach kamiennych, a mury wzniesione były najprawdopodobniej z cegły. Wejście główne znajdowało się od strony zachodniej. Co do wschodniego zamknięcia nie ma dziś pewności, niewykluczone, że było ono wieloboczne, podobnie jak w kościele w Wyszkowie. Po przejęciu kościoła przez norbertanki, w jego wnętrzu (przy ścianie zachodniej) wzniesiono głęboką na 13 m., przesklepioną emporę chórową wspartą na 6 słupach. Do elewacji północnej dobudowano krużganki, niewykluczone więc, że wykonano też wtedy połączenie z wnętrzem kościoła z przylegającego doń krużganka. Prawdopodobnie kościół połączony był też z nowym (wybudowanym przez zakonnice) wschodnim skrzydłem klasztoru. Zachodni krużganek ograniczony był na zewnątrz murem z brama wjazdową. Brak skarp wskazuje na przykrycie wnętrza płaskim stropem belkowanym i dwuspadowym, ceramicznym dachem.
Architektura kościoła św. Mikołaja ukształtowana ostatecznie w końcu XIII wieku, stała się zapewne wzorem dla budowniczych szeregu kościołów wznoszonych w ciągu XIV i XV stulecia w pasie pobrzeża Bałtyku od Trzebiatowa aż po Słupsk, gdzie zresztą powstała filia klasztoru Norbertanek. Świadczyć o tym mogą istniejące na tym terenie liczne przykłady jednonawowych ceglanych świątyń o wielobocznym zamknięciu partii prezbiterialnych. Odsłonięty podczas prac remontowych we wschodniej ścianie, wschodniego skrzydła klasztoru, detal architektoniczny w postaci ostrołukowej blendy z oknem w środku o półokrągłym zamknięciu i profilowanych ościeżach, został później powtórzony w innym trzebiatowskim kościele św. Gertrudy, a także (z pewnymi modyfikacjami) w południowej skarpie trzebiatowskiej fary.
Wyposażenie:
Nie zachowało się