województwo: zachodniopomorskie
powiat: kamieński
gmina: Golczewo
diecezja: szczecińsko-kamieńska
dekanat: Golczewo
parafia: Kozielice - filia pw. św. Michała Archanioła.
Wieś położona nad rzeką Niemicą w odległości 6km na północny-zachód od Golczewa na prastarym trakcie wiodącym do Kamienia Pomorskiego.
Źródła
- Pierwszy kościół zbudowano w XV wieku.
- W roku 1647 wzniesiono drewnianą wieżę.
- W roku 1795 wzniesiono nową świątynię o konstrukcji szkieletowej według projektu D. Gilly`ego.
- Kościół poświęcono 29 września 1946 roku.
Architektura:
Kościół usytuowano we wschodniej części osady, na skraju skarpy opadającej w stronę koryta rzeki Niemicy, na miejscu bliżej nieokreślonej wcześniejszej budowli. Posiada konstrukcję szkieletową wzniesioną na planie prostokąta, posadowioną na kamienno-ceglanym fundamencie. Podwalina, osadzone w niej słupy, spinające całość rygle i oczep oraz narożne zastrzały, tworzą przepiękną biało-czarną kratownicę tak charakterystyczną dla tej techniki budowy. Fachy wypełnione są cegłą (ryglówka), którą pokryto tynkiem wapiennym.
We wszystkich ścianach z wyjątkiem zachodniej znajdują się duże okna o prostokątnym wykroju, wysokości dwóch fach. Pomiędzy oknami w ścianie południowej znajdują się dwudzielne drzwi o prostych ościeżach. Salowe wnętrze przykryte jest drewnianym stropem i ceramicznym dachem dwuspadowym z naczółkiem od wschodu.
Pośrodku ściany północnej znajduje się mur i spoczywająca na nim szkieletowa konstrukcja o innym wymiarze fach. Prawdopodobnie zmiana ta została zastosowana podczas remontu świątyni w celu wzmocnienia tej ściany.
Po stronie zachodniej kościół łączy się wąskim przejściem z samodzielnie stojącą wieżą. Posiada ona konstrukcję szkieletową, odeskowaną, wzniesioną na planie kwadratu, zwężającą się stopniowo ku górze. Wieńczy ją ostrosłupowy, blaszany hełmem z okapem. Aktualnie trwa jej remont i konserwacja.
Plac kościelny o nieregularnym zarysie, otoczony starodrzewem do dziś pełni funkcję cmentarza.
Wyposażenie:
Wyposażenie kościoła współczesne.