loading...
Zamknij wpis

NIEKŁOŃCZYCA ( Königsfelde )

województwo: zachodniopomorskie
powiat: policki
gmina: Police
diecezja: szczecińsko-kamieńska
dekanat: Police
parafia: Trzebież – filia pw. Narodzenia NMP

Niewielka wieś (ulicówka) usytuowana wzdłuż drogi Police – Trzebież w odległości 7 km na północ od Polic.

Źródła

- Założona w 1778 roku, o kilkudziesięciu latach od założenia wyludniła się.
- W połowie XIX wieku osiedlono w niej na nowo 20 rodzin kolonistów.
- Kościół poświęcony 1 grudnia 1946 roku.

Architektura:

Kościół usytuowany bezpośrednio przy drodze, wzniesiono pod koniec XVIII wieku w modnej na ówczesne czasy formie barokowej. Jest to świątynia salowa, orientowana o konstrukcji szkieletowej, założona na planie prostokąta o ściętych narożach, bez wieży. Konstrukcję wzniesiono na ceglanej podmurówce, na którą położono podwalinę. Osadzono w niej słupy, które powiązano ze sobą poziomymi ryglami i wieńczącym całość oczepem. Na oczepie ułożono poziome belki legarów stropowych. Ich wystające nieco i obudowane końcówki tworzą okap. Dla usztywnienia konstrukcji zastosowano ukośne belki zwane zastrzałami. Puste przestrzenie międzybelkowe tzw. fachy, wypełniono cegłą i otynkowano. Powstała w ten sposób charakterystyczna dla tego typu konstrukcji szachownica białych pól i ciemnych belek.

Pomiędzy słupami i zastrzałami rozmieszczono symetrycznie dwa rzędy okien o prostych ościeżach, zamkniętych delikatnym łukiem odcinkowym. Całość przykryto ceramicznym dachem namiotowym zwieńczonym drewnianą sygnaturką z barokowym hełmem z blachy miedzianej, zakończonym kulą i krzyżem. Od strony zachodniej dobudowano małą kruchtę o tej samej konstrukcji. Wejścia do świątyni usytuowano od zachodu i południa.
 
Plac przykościelny o regularnym zarysie pełniący niegdyś funkcję cmentarza, otoczono współczesnym ogrodzeniem. Do dziś znajduje się tu pomnik poświęcony mieszkańcom miejscowości, którzy polegli na frontach I Wojny Światowej. Plac przykościelny porasta wiekowy drzewostan lipowy. Kościół przeszedł w ostatnim czasie gruntowny remont; odnowiono i zakonserwowano elewacje, wykonano nowe, ceramiczne pokrycie dachu. Kościół i jego otoczenie wzorowo utrzymane.

Wyposażenie:

We wnętrzu zobaczyć można:
- Ołtarz kompilowany o cechach klasycystycznych (wcześniej prawdopodobnie ambonowy).
- Neogotycka chrzcielnica.
- Drewnianą emporę wspartą na dziesięciu słupach.
- XIX wieczne żyrandole przystosowane prawdopodobnie do oświetlenia naftowo-świecowego, obecnie elektryczne.Do góry