loading...
Zamknij wpis

LUBICZ ( Lindow )

Województwo: zachodniopomorskie
Powiat: gryfiński
Gmina: Widuchowa
Diecezja: szczecińsko-kamieńska
Dekanat: Banie
Parafia: św. Judy Tadeusza Ap.

 

Wieś - ulicówka, położona po południowej stronie drogi Widuchowa - Banie w odległości 14 km na południe od Gryfina.

Źródła

- W roku 1945 w wyniku działań wojennych kościół uległ zniszczeniu.
- Odbudowany w latach 1974-76.
- Poświęcony 11 grudnia 1976 roku przez ks. bpa Jerzego Strobę.

Architektura:

Znajdujący się pośrodku wsi kościół z kwadr granitowych powstał najprawdopodobniej pod koniec XIII wieku. Jest to budowla salowa, orientowana, założona na planie wydłużonego prostokąta, bez chóru, z wieżą od strony zachodniej tej samej szerokości co nawa. Ściany składają się z 20 warstw kwadrów ułożonych w regularne, poziome warstwy. Wysmukłe otwory okienne, obustronnie rozglifione, zamknięte ostrołukowo ze skośnymi parapetami, osadzone są symetrycznie w elewacjach północnej i południowej. Glif, jak i zamykający je łuk, wykonany jest z kwadr granitowych i drobniejszych kamieni. W elewacji wschodniej znajdują się trzy podobne, bliźniacze okna, o tej samej wysokości. W szczycie wschodnim zachował się również okulus z klińców granitowych, obecnie zamurowany.

Główne wejście do świątyni znajduje się w masywie wieżowym od strony zachodniej. Trójuskokowy, szeroki portal, wykonany z klińców i ciosów granitowych, o łagodnym łuku ostrym, wprowadza do przestronnego salowego wnętrza krytego płaskim, drewnianym stropem. W ścianie północnej znajdują się jeszcze dwa dwuuskokowe, ostrołukowe portale, (jeden z nich zamurowany), a w ścianie południowej jeden portal częściowo tylko zachowany oraz jedno wejście zwieńczone łukiem odcinkowym, stanowiące przejście do nieistniejącej już dzisiaj przybudówki - zakrystii?

Wieża zachowana tylko w połowie swej wysokości, posiada dziś gotycką, ceglaną nadbudowę o planie kwadratu. Zwieńczona jest blankowanym obejściem z wieżyczkami i ceglanym, wielobocznym, stożkowym hełmem. W każdej z elewacji wieży znajduje się para wąskich, ostrołukowych okien, zwieńczonych gzymsem okapnikowym, a elewację zachodnią zdobią dodatkowo pary ostrołukowych, smukłych blend w układzie piramidalnym. Masywna wieża zapewne naruszyła konstrukcję ściany zachodniej w wyniku czego wzmocniono ją masywnymi przyporami. Podobna przypora znajduje się przy północno-wschodnim narożniku.

Budynek obiega ukośnie profilowany cokół, przechodzący również na ościeża portali. Kościół kryty jest ceramicznym dachem dwuspadowym.

Wyposażenie:

Chwilowo brak danych.

 



Do góry