DOBRA ( Daber )
Województwo: zachodniopomorskie
Powiat: policki
Gmina: Dobra
Diecezja: szczecińsko-kamieńska
Dekanat: Szczecin-Pogodno
Parafia: MB Królowej Świata
Wieś gminna położona 13 km na północny zachód od Szczecina, w pobliżu granicy z RFN, na skraju Puszczy Wkrzańskiej.
Źródła
- Roku Pańskiego 1269 książę Barnim I zawarł ugodę z biskupem kamieńskim Hermanem co do dziesięciny z kościoła parafialnego w Dobrej.
- Po wojnie (1945) kościół uległ dewastacji.
- Po odbudowaniu poświęcony w 1957 roku.
Architektura:
Kościół salowy, orientowany, wzniesiony na planie prostokąta z kwadr granitowych ułożonych w regularne warstwy. W roku 1875 uległ całkowitemu przebudowaniu. Przemurowano wówczas otwory okienne na ostrołukowe w obramieniu z cegły. Okna w elewacji wschodniej całkowicie zamurowano. Szczyty wschodni i zachodni (schodkowe) wymurowano od nowa z cegły.
Jedynie ocalałe elementy: dwuuskokowy portal zachodni wykonany z klińców granitowych, ukośnie profilowany cokół ścian, jak i regularny układ kwadr granitowych w elewacjach ścian wskazują, że jest to ta sama świątynia, którą wymienia dokument książęcy.
Budowla nakryta jest ceramicznym dachem dwuspadowym. Od strony północnej i południowej symetrycznie dobudowano pomieszczenia zakrystii. Ciekawym elementem jest pokaźnych rozmiarów przypora narożnikowa przy zejściu elewacji północnej i wschodniej. Świątynia, jak i znajdujący się wokół niej plac cmentarny, otoczone są murem kamienno-ceglanym.
Wyposażenie:
Barokowy ołtarz ambonowy (dzisiaj ambona stoi osobno).
Obok kościoła dzwonnica z dzwonem z 1861 (albo 1801), odlanym przez C. Wossa ze Szczecina.