loading...
Zamknij wpis

BĘDARGOWO ( Mandelkow )

Województwo: zachodniopomorskie
Powiat: policki
Gmina: Kołbaskowo
Diecezja: szczecińsko-kamieńska
Dekanat: Szczecin-Pogodno
Parafia: Mierzyn - filia pw. NMP Wspomożycielki Wiernych

Niewielka przygraniczna wieś położona w odległości 8 km na południowy zachód od Szczecina. W średniowieczu miała kształt owalnicy, zatarty później przez wielokrotną przebudowę układu przestrzennego .

Źródła

- Nazwa miejscowości użyta jest po raz pierwszy w dokumencie księżnej Anastazji z 1220 r., w którym poświadcza, że darowała wieś Będargowo kościołowi św. Jakuba w Szczecinie i że biskup Zygwin poświęcił miejsce pod ołtarz i cmentarz.
- W roku 1237 książę Barnim I zrzeka się wszelkich praw do patronatu nad kościołem.
- Po ustaniu działań wojennych kościół poświęcono już 1 V 1945 r.

Architektura:

Kościół pochodzący z XIII wieku, posiada charakterystyczną dla wiejskiego budownictwa sakralnego formę salową, opartą na planie prostokąta z wieżą od strony zachodniej. Wszystkie elewacje wykonane są z kwadr granitowych ułożonych w miarę regularne rzędy. Niestety kolejne przebudowy w latach 1690, 1701, 1786, 1863 niemal całkowicie zatarły jego romańską architekturę.

Rozebrano wieżę, której pozostałością są dwie ogromnych rozmiarów przypory zachodnie i zakrystię, której ślady widoczne są na elewacji północnej. Zniszczono romańskie okna, zamurowano portale południowy i północny. Ocalał jedynie ostrołukowy portal zachodni, ceglany, pięciokrotnie schodkowany. Szczyt wschodni blendowany i oskarpowany, również został przebudowany. Świątynia kryta jest dwuspadowym dachem ceramicznym. Kościół jak i znajdujący się dookoła cmentarz otoczony jest kamiennym murem z bramami.
 

Wyposażenie:

- XIX chrzcielnica, ambona, ołtarz i prospekt organowy
- dzwon z 1931 r. umieszczony na drewnianej dzwonnicy stojącej obok kościołaDo góry