loading...
Zamknij wpis

SOBIERADZ ( Woltersdorf )

Województwo: zachodniopomorskie
Powiat: gryfiński
Gmina: Gryfino
Diecezja: szczecińsko-kamieńska
Dekanat: Gryfino
Parafia: Chwarstnica - filia pw. Niepokalanego Serca N.M.P.

 

Niewielka wieś o dobrze zachowanym, średniowiecznym układzie owalnicy. Położona w odległości 6 km na południowy wschód od Gardna.

Źródła

- Wymieniona w 1243 roku, przy okazji nabycia jej przez kołbackich cystersów.
- Pod koniec XIII wieku cystersi wznieśli tu kamienny kościół.
- W XIX wieku kościół przebudowano.
- Poświęcony pierwszego października 1946 roku.

Architektura:

Kościół wybudowano w centrum wsi na planie wydłużonego prostokąta, bez chóru i wieży. Wszystkie mury tej salowej świątyni wzniesione zostały z kwadr granitowych tej samej wielkości ułożonych w regularne, poziome warstwy. Fundament kamienny z fazowanym cokołem zachodzącym na ościeża portali.

XIX wieczna przebudowa częściowo zatarła pierwotną formę świątyni. Od zachodu dobudowano wieżę na planie prostokąta, w dolnej kondygnacji kamienną a w górnej ceglaną, krytą dwuspadowym, ceramicznym dachem. Znajduje się w niej główne wejście do kościoła. Zmieniono rozmieszczenie i wykrój otworów okiennych. Zamurowano portal południowy. W elewacji wschodniej przemurowano duże, gotyckie okno o bogatych profilowanych ościeżach. Zmieniono również wykrój piramidalnych blend w szczycie wschodnim. Ceglane obramienie blend i okien otynkowano.

Wnętrze przykryto drewnianym stropem belkowanym i ceramicznym dachem dwuspadowym. Plac kościelny pełniący funkcję cmentarza obwiedziony jest kamiennym murem. W jego ciągu, od północy i południa znajdują się dwie kamienne bramy z XIV wieku o ostrołukowym wykroju i ościeżach z klińców granitowych.

Wyposażenie:

Pierwotne wyposażenie nie zachowało się. Obecne pochodzi z XIX wieku.

 Do góry