- Na początku XX wieku przeprowadzono regotyzację świątyni - szczególnie fasady zachodniej.
- W latach 1924-30 wymieniono wyposażenie, zrekonstruowano tryptyk i skrócono o dwa przęsła balkon. Z posadzki wyjęto płyty i umieszczono je przy ścianach. Rozebrano kaplicę i górną część gotyckiej przybudówki.
- w roku 1961 odnowiono wnętrze.
Architektura:
Bryła kościoła ceglanego powstawała w dwóch etapach i na przestrzeni wieków ulegała rozbudowie oraz wielokrotnej przebudowie. Obecny kształt otrzymała na początku XX wieku. Wszystkie ściany - jednoprzestrzennej obecnie świątyni - posadowione są na fundamencie wykonanym z dużych - częściowo tylko od lica obrobionych - głazów narzutowych. Wieńczy go profilowany cokół, wykonany z cegły glazurowanej. Ściany rozczłonkowane są symetrycznie lizenami, będącymi dekoracyjnym zakończeniem skarp wewnętrznych. Zdobiący je detal architektoniczny w postaci wnęk i ceramicznych twarzy mieszczan szczecińskich, stanowi cechę wyróżniającą ten obiekt. Pomiędzy skarpami znajdują się gotyckie okna z laskowaniem i zewnętrznymi parapetami, w części zachodniej znacznie szersze. Zajmują one praktycznie całą przestrzeń ścian od gzymsu okapnikowego po gzyms wieńczący, czyniąc wnętrze świątyni doskonale doświetlonym.
Najbardziej reprezentacyjną jest elewacja zachodnia, stanowiąca pozostałość wieży kościoła. W dolnej kondygnacji znajduje się duży, biforyjny portal z ostrołukowymi, bogato profilowanymi ościeżami i rozetą po środku, oraz gotyckie okna po bokach. Całość zwieńczona jest koronkowym fryzem ceramicznym. Szczyt zachodni schodkowany, rozczłonkowany pinaklami z bogatą dekoracją w postaci ślepych maswerków i blend.
Od strony południowej znajduje się wejście do podziemnej krypty, umiejscowionej pod środkowym przęsłem nawy. Posiada ona sklepienie kolebkowe. Obok wejścia do krypty znajduje się portal południowy o uskokowych, profilowanych ościeżach, wykonanych z cegły. Zwieńczony jest on łukiem odcinkowym.
Od wschodu kościół zamknięty jest pięciobocznie. Od północy zachowały się pomieszczenia kaplicy i zakrystii. Wiedzie do nich zewnętrzne, portalowe wejście pod klasycystycznym baldachimem. W ścianie północnej znajduje się też doskonale zachowana wnęka jałmużnicza, posiadająca kamienne ościeża z płaskorzeźbą świętych Piotra i Pawła.
Wnętrze posiada obecnie strop drewniany (pseudosklepienie) z plafonem po środku, który wypełniają malowane sceny ze Starego i Nowego Testamentu. Wciągnięte do wnętrza skarpy tworzą wieniec płytkich kaplic, w których zachowały się sklepienia krzyżowo-żebrowe.
Kościół kryty jest ceramicznym dachem dwuspadowym, od wschodu zamkniętym pięciobocznie. Z dachu wyrasta sygnaturka z latarnią i charakterystycznym barokowym hełmem, krytym miedzią z kulą i iglicą.
Wyposażenie:
Mimo burzliwych dziejów kościoła i licznych remontów, przetrwało do naszych czasów wiele wartościowych obiektów.
- Na elewacjach zewnętrznych i wewnątrz zakrystii oryginalne terrakotowe konsole w postaci głów ludzkich reprezentujących cztery pokolenia mieszczan szczecińskich.
- Na elewacji północnej nisza jałmużnicza z XV wieku oraz dwie płyty z wapienia z końca XIV wieku, wyobrażające św. Piotra i Pawła.
- We wnętrzu płyty nagrobne z XVII i XVIII wieku.
- Barokowy obraz na desce przedstawiający
Zmartwychwstanie Jezusa.
- Polichromowany strop z 1702 roku z przedstawieniami nawiązującymi do Apokalipsy św. Jana.
- Trzy świeczniki szesnastoramienne z 1661, 1702 i 1703 roku.
- Cztery lichtarze z 1702 i 1741 roku oraz pięć lichtarzy z XIX wieku.
- W sygnaturce dzwon z 1677 roku odlany przez Lorentza Köckeritza w 1677 roku.