loading...
Zamknij wpis

Swobnica - Wildenbruch

Niedługo już ..., tylko książka pozostanie. Swobnica - Wildenbruch" to niezwykły przewodnik po miejscu zapomnianym przez ludzi.


Umieściłem tam wszystko to co udało mi się odnaleźć w czasie kilku lat żmudnego przeglądania archiwów i bibliotek. Jest tam historia Templariuszy i Joannitów, kaplica w Rurce, Komandoria w Chwarszczanach, zatargi o Chojnę i Banie. Są opowieści o czarownicach palonych na stosie i o szalonym władcy zamku - Fryderyku Wilhelmie. To wszystko działo się tam naprawdę!


 


Zwykle ludzie piszą i wydają przewodniki po miejscach znanych i popularnych. Tu jest odwrotnie. Do Swobnicy nie przyjeżdżają turyści. Najczęściej nie mówi się o niej w radiu i telewizji. Przewodnik po tym miejscu nikogo nie interesuje bo prawie nikt o Swobnicy nie wie... Ja chcę to zmienić! Z pomocą Stowarzyszenia Czas Przestrzeń Tożsamość udało się wydać fajną książkę. Mam nadzieję, że wspólnie z Andrzejem Łazowskim (Prezesem, Stowarzyszenia) uda nam się dla Swobnicy coś dobrego zrobić!


 


Roman Czejarek


 


Do nabycia tylko w najlepszych księgarniach.


 


Wielokrotnie miałem okazję zawitać do tego pięknego zakątka i pewnie nie raz jeszcze tam powrócę … oby tylko było do czego powracać.


Również i mi, niech będzie wolno zachęcić wszystkich bywalców strony do odbycia - śladami autora książki - sentymentalnej podróż do świata, który przeminął i świata, który przemija … jakże często za naszą sprawą! Być może wtedy gdy wokół ruiny zacznie się ruch, ktoś zwietrzy w tym nie tylko interes, być może sama społeczność wzorem komandorii w Chwarszczanach obudzi się z letargu i zadba o własną tożsamość.


 


 Do góry