loading...
Zamknij wpis

Nowa książka. Wieś pomorska wczoraj i dziś

Monografia wybranych wsi Pomorza Zachodniego, która właśnie się ukazała, to książka dla takich miłośników regionu jak ja. Autorzy przedstawiają w niej od samego początku dzieje osadnictwa i architektury na Pomorzu Zachodnim (sięgając także w rejon Słupska).

Opowieść kończy się na czasach, gdy po upadku PGR-ów dawne majątki albo popadły w ruinę, albo zamieniły się w luksusowe hotele lub rezydencje. Z książki wyłania się obraz specyficznej dla naszego regionu architektury, sposobu zabudowy wsi i folwarków a także smutny wniosek, że te różnice między Pomorzem a resztą Polski są stopniowo coraz bardziej zacierane. Najpierw poprzez zniszczenie i parcelację dawnych folwarków, potem poprzez nową zabudowę - betonowe bloczki z ciasnymi mieszkaniami, w których upychano pracowników PGR-ów, a teraz przez zupełną dowolność projektantów i inwestorów.

Monografia pomaga odnaleźć te zakątki regionu, które warte są zobaczenia. Na podstawie tej pracy mógłby powstać świetny przewodnik po najpiękniejszych, najbardziej malowniczych zakątkach Pomorza. Sama monografia taką turystyczną pozycją nie jest. Książka napisana jest niestety w sposób typowy dla prac naukowych, czyli językiem dość mało przystępnym dla przeciętnego czytelnika, który chce tylko zaplanować sobie wycieczkę na weekend.

Od strony wydawniczej monografia przygotowana jest znakomicie. Świetnej jakości papier, mnóstwo zdjęć, planów, jest też płyta CD ze szczegółowymi informacjami i zdjęciami z 46 miejscowości. Do nabycia w księgarniach Los Gardenios, Ossolineum i Atut. Cena - 49 zł.

O książce

"Wieś Pomorska wczoraj i dziś. Monografia wybranych wsi Pomorza Zachodniego", Adam M. Szymański, Magdalena Rzeszotarska-Pałka, Jadwiga Ignaczak-Felińska, Wojciech Pawłowski, wydawnictwo Walkowska, Szczecin 2006


W książce zamieszczono kilka fotografii kościołów z witryny www.architektura.pomorze.plDo góry