Klasztorne wykopaliska
Pozostałości średniowiecznych budowli, klasztornej i kościelnej zabudowy oraz monety i przedmioty codziennego użytku znaleźli archeologowie podczas badań na działce przy ul. Wita Stwosza, Klasztornej i Chrobrego w Stargardzie Szczecińskim.
Wykopy archeologiczne na stargardzkiej starówce rozpoczęto w lipcu ubiegłego roku. Celem przedsięwzięcia było znalezienie pamiątek po XIII-wiecznym klasztorze augustianów - eremitów. Prowadziło i finansowało je miejscowe muzeum, ale uczestniczyli w nim też przedstawiciele szczecińskiego oddziału Polskiej Akademii Nauk oraz studenci Uniwersytetu w Poznaniu i Szczecinie. Znaleziska potwierdziły, że badania prowadzone były w dobrym miejscu. Udało się bowiem odkryć fragmenty kościoła i klasztoru augustianów, elementy architektoniczne, fragmenty płyt nagrobnych z wapienia gotlandzkiego oraz XIII-wiecznej ceramiki. Archeologowie ustalili również, że kościół był bardzo zbliżony do augustiańskiej zabudowy klasztornej, która istnieje do dzisiaj w Chojnie. Oprócz architektonicznych zabytków pozyskano też mniejsze przedmioty codziennego użytku. Różnego rodzaju okucia ksiąg, prawie 30 monet, rylec do tabliczki woskowej (pierwszy znaleziony w Stargardzie), kościaną oprawę noża, guziki, szpilkę, sprzączkę od paska, fragment kątomierza, a nawet średniowieczny naparstek. Odkryto również części kafli, przedstawiających sceny z życia Chrystusa.
Znaleziska zostały już posegregowane i oddane do konserwacji - tłumaczy Marcin Majewski ze stargardzkiego muzeum - Mamy też drewniane elementy konstrukcji budowlanych. Dzięki temu będziemy mogli dokładnie ustalić moment ścięcia drzewa, czyli czas powstania budynków.
Badania archeologiczne będą kontynuowane w okresie wakacyjnym. Do archeologów ze Stargardu i żaków z Poznania i Szczecina dołączą studenci z Torunia. Pojawią się najpierw w wykopie trzecim, gdzie natrafiono na pozostałości budowli, wzniesionej na przełomie XIV i XV w. Znajdują się tam także fragmenty średniowiecznych murów. Powstaną również dwa nowe wykopy, które pozwolą na zbadanie krypty grzebalnej i północnej ściany prezbiterium Archeologowie mają też nadzieję, że uda im się znaleźć również inne relikty związane z użytkowaniem zabudowy klasztornej. Dotychczasowe wykopaliska są natomiast wyeksponowane w sali stargardzkiego muzeum.
Aneta Słaba - Kurier Szczeciński (23 maj 2006 r.)