loading...
Zamknij wpis

Kartka z wakacji. Dębno Podhalańskie - gotyk drewniany.

Gotyk drewniany … dziwnie brzmiące zestawienie jak dla kogoś kto obraca się głównie w kręgu architektury kamiennej i ceglanej. Tymczasem wakacyjne drogi zaprowadziły mnie do małej wioski podhalańskiej, której ozdobą i jedynym walorem mogącym ściągnąć tu kogokolwiek jest kościół św. Michała Archanioła.

Pierwszą świątynię zbudowano w Dębnie już w XIII wieku. Obecną wzniesiono w 1490 roku. Jest to budowla gotycka wykonana z drewna modrzewiowego, wzniesiona na planie prostokąta z wyodrębnionym prostokątnym prezbiterium. Belki nośne zakładano na zrąb i łączono drewnianymi kołkami. Wnętrze obito deskami. 


Jednak nie bryła zewnętrzna stała się powodem rosnącej sławy kościoła i wpisania go na listę zabytków UNESCO. Prawdziwy skarb kryje wnętrze. Jest nim przepiękna polichromia z 1500 roku wykonaną w 33 kolorach i 77 wzorach (motywy roślinne, zwierzęce, rycerskie, architektoniczne i geometryczne). Malowidło wykonane zostało w unikatowej technice tzw. patronów - tempera kładziona na kredowym podkładzie z wykorzystaniem gotowych szablonów.


Niestety w celu ratowania zagrożonego wilgocią malowidła służby konserwatorskie wprowadziły ograniczenia w dostępie do kościoła. Praktycznie można go zwiedzać tylko podczas nabożeństw.


 


Do cennych zabytków należą też:


- Ołtarz główny (szafiasty) z przełomu XV i XVI wieku.


- Krucyfiks gotycki z około 1380 roku pochodzący z wyposażenia pierwotnej świątyni.


- Dwa ołtarze boczne z XVI wieku.


- Tabernakulum z XIV wieku.


- Drewniana figura św. Mikołaja z 1420 roku.


- Cymbałki z XV wieku o wyjątkowym brzmieniu.


 


Fotografie własne, reprodukcje z przewodnika wydanego przez parafię.Do góry