loading...
Zamknij wpis

Joculatores Dei - Trubadurzy Chrystusa Pana

Park Kulturowy w Chwarszczanach istnieje niespełna rok a już na swoim kącie ma pierwsze osiągnięcia. Będąc tam ubiegłego lata zastałem głębokie wykopy i pracujących w nich studentów archeologii. Opodal  trwał remont zabudowania gospodarskiego. Tegoroczne odwiedziny związane były z odbywającymi się w tym urokliwym miejscu Warsztatami Kultury Średniowiecznej zatytułowanymi - Święty Jan u stóp Templum.

Nie wychodząc jeszcze z samochodu zauważyć można było pierwsze zmiany. Budynek gospodarczy nie do poznania; kończące się właśnie prace elewacyjne … wyposażanie wnętrza, w którym powstała bardzo sympatyczna sala kominkowa. Przy samej kaplicy templariuszy zabliźniające się jeszcze ślady po obniżeniu terenu … wykarczowane chaszcze i zalążek tworzonego traktu wiodącego ku rzece Myśli z sympatycznym mostkiem nad niewielkim dopływem.


 


Wszystko to było jednak tylko przedsmakiem wydarzenia, które miało nastąpić. W ramach zorganizowanych po raz pierwszy Warsztatów Kultury Średniowiecznej, w piątkowy wieczór o godzinie 21.00 rozpoczął się koncert Joculatores Dei - Trubadurzy Chrystusa Pana w wykonaniu Scholii Teatru WĘGAJTY.


Architektura kaplicy, rozświetlający wnętrze blask zapalonych świec, nuty średniowiecznych pieśni wydobywające się ze starych instrumentów i archaiczny głos Trubadurów Pana, stworzyły niezapomniane wydarzenie - prawdziwą duchową ucztą.


Po koncercie świeżo ubijanym naszymi nogami traktem udaliśmy się nad rzekę, by tam przy blasku i cieple ognisk przeżywać noc świętojańską. Niestety niektórzy musieli powracać do Szczecina … innego świata … innej cywilizacji … a szkoda.


 


Zapraszam od obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.Do góry