Aktualności

ROŚCIN (Rostin )

ROŚCIN (Rostin )

SCHWENNENZ (Świnińsko)

PIASECZNO (Pätzig)

RINGENWALDE

ROSNOWO (Rohrbeck)

SCHÖNWERDER

STRZESZÓW (Stresow)

Wyprawa studyjna – Tam, gdzie czas się zatrzymał
Kolejna wyprawa wakacyjna wiodła szlakiem nadodrzańskim, skrajem pradolinowego zbocza.

Znaki istnienia w moryńskim kościele cd.
Jakiś czas temu pisałem o "znakach istnienia" wykonanych ludzką ręką na tynku ścian prezbiterium kościoła Św. Ducha w Moryniu. Różnego gatunku ryty i inskrypcje zostały odkryte podczas prowadzonych prac restauratorskich.

BAGEMÜHL (Bogumil)

DAUER ( Durów )

Wyprawa studyjna – na granitowym szlaku.
Korzystając ze sprzyjającej pogody wybrałem się w teren do obiektów, które już znałem. Chodziło jednak o nowe spojrzenie i lepsze ujęcia.

Wyprawa studyjna – po „granitowym zagłębiu”.
Dokładnie po 15 latach ponownie odbyłem wyprawę studyjną do kościołów usytuowanych w „granitowym zagłębiu”, pomiędzy miasteczkami Moryń-Cedynia.

BOGUSŁAW ( Batzlow )

DARGOMYŚL ( Darrmietzel )

CYCHRY ( Zicher )

Znaki istnienia w kościele Świętego Ducha w Moryniu
Inskrypcje, ryty, gmerki, dołki ogniowe, malowidła … zwykło się określać znakami istnienia.

Zjechali się na szachy ...
Niemiecko-polska konferencja na temat szachownic - w Seelow (24.10.2019 r.)

Anioły powróciły do Morynia
Do moryńskiej świątyni powróciła barokowa ambona autorstwa Heinricha Hattenkerella a wraz z nią przepiękne putta zdobiące podstawę i korpus.

Diabły z Morynia.
Wśród malowideł i inskrypcji odkrytych w moryńskiej świątyni, na szczególną uwagę zasługuje przedstawienie figuralne namalowane na wapiennym tynku w dolnej części południowej arkady transeptu.

Wyprawa studyjna - śladem dziejowego okrucieństwa
Wojny i rewolty niosą ze sobą może nieszczęść. Dotyka ono nie tylko pojedynczych ludzi czy nawet całych narodów, ale również materialnych śladów bytności człowieka i pomników kultury. Podobnie działo się również na Pomorzu Zachodnim, w okresie kataklizmu jakim była II wojna światowa i latach bezpośrednio po niej nastałych. Z równą determinacją rugowano nie tylko to co „niemieckie” ale także to co religijne. Wiele uratować i uchronić się udało, zbyt wiele niestety zniszczono.

Wyprawa studyjna - u splotu dwu rzek
Mimo niesprzyjającej „oświetleniowo” pogody, postanowiłem odbyć kolejną podróż studyjną. Tym razem udałem się w kierunku starego granicznego grodu, usytuowanego u splotu dwu rzek, Noteci i Warty.

Wyprawa studyjna – północne rubieże Gorzowa
Korzystając ze słonecznej pogody postanowiłem udać się na kolejną wyprawę, będącą kontynuacją poprzedniej odbytej w okolice Gorzowa. Tym razem padło na obiekty położone na północ od Gorzowa.

Wyprawa studyjna - po wschodniej stronie szosy
Poprzednią wyprawą objąłem teren położony po zachodniej stronie drogi krajowej Myślibórz - Dębno. Obecną, teren usytuowany po wschodniej stronie tego traktu.

Wyprawa studyjna - okolice Myśliborza
Pierwsza tegoroczna wyprawa studyjna wiodła urokliwymi przestrzeniami Ziemi Myśliborskiej do niewielkich wiejskich kościółków rozsianych niczym perły na kobiercu natury.

LIPKA ( Linde )

Marwice - kościół z szachownicą
Korzystając z wyjazdu do Gorzowa Wielkopolskiego postanowiłem odwiedzić w końcu kościół w Marwicach, na ścianie którego znajduje się granitowa kwadra ze znakiem szachownicy.

W żłobie leży, któż pobieży kolędować małemu ...
Zazwyczaj zachwycamy się wspaniałością romańskich i gotyckich budowli. Czas Bożego narodzenia skłania byśmy mogli zachwycić się również architekturą stajenki.

Szachownica z Marwic
Więcej w zakładce - wyprawy