WYPRAWY
Wyprawa studyjna – na południe od Prenzlau
Ostatnia wakacyjna wyprawa przebiegała terenami leżącymi na południe od Prenzlau.
Wyprawa studyjna – okolice Prenzlau
Kolejną wyprawą objąłem kościoły usytuowane pomiędzy Prenzlau i Gramzow.
Wyprawa studyjna – malowidła ścienne w Czachowie
W Czachowie byłem nie jeden raz, skupiając uwagę na samej architekturze kościoła, pochodzącego prawdopodobnie z przełomu XIII – XIV stulecia. Na wnętrze nie było nigdy dość czasu, a kryje ono w sobie cenne malowidła datowane na połowę XIV wieku.
Wyprawa studyjna – okolice Myśliborza
Kolejna wyprawa, spajająca poprzednie, przebiegała terenami gminy Myślibórz. Przewidywałem, że nie będzie należała do ciekawych, bowiem większość z zaplanowanych do odwiedzenia obiektów to tzw. „neony”.
Spacerek studyjny po okolicy: Mętno Małe i Gądno
Piąteczek pod względem pogodowym rozpoczął się rewelacyjnie. Jednak zapowiedzi na drugą połowę dnia nie był już takie optymistyczne. Postanowiłem pobuszować po okolicy.
Wyprawa studyjna: Pyrzyce - Lipiany
Pogodny letni dzień zachęcił do kolejnej wyprawy, tym razem wiodącej wzdłuż drogi krajowej nr 3 w okolicy miejscowości Pyrzyce – Lipiany.
Wyprawa studyjna – w Dolinie Płoni
Kolejna letnia wyprawa była uzupełnieniem poprzedniej i wiodła szlakiem wyznaczonym przez rozległą dolinę rzeki Płoni.
Wyprawa studyjna - śladami św. Ottona
W roku jubileuszu 900-lecia misji chrystianizacyjnej św. Ottona oraz chrztu Pomorzan podjąłem wyprawę śladami św. Ottona.
Wyprawa studyjna – na granicy pór do Derczewa
Kolejna letnio-jesienna wyprawa studyjna zawiodła mnie do Derczewa, ongiś zasobnej rycerskiej wsi ulokowanej na starym trakcie Myślibórz – Pyrzyce.
Wyprawa studyjna – historyczne kościoły Myśliborza
Od dawna planowana wizyta w Myśliborzu, mieście powiatowym o bogatej historii z kilkoma ciekawymi zabytkami architektury, mogła się w końcu zrealizować.
Wyprawa studyjna – na północ od Angermünde
Kolejna wyprawa tego roku, poszerzająca zakres poszukiwań, objęła pas wyznaczony drogą łączącą Angermünde z Gramzow.
Wyprawa studyjna - na zachód od Schwedt
Kolejna z wypraw wiodła terenami położonymi na zachód od Schwedt, granicznego miasta będącego dla mnie bramą do Brandenburgii.
Wyprawa studyjna – po drugiej stronie …
Po dłuższej przerwie udało się przeprowadzić kolejną wyprawę studyjną. Trasa nie była przypadkowa, wpisała się w pewną ciągłość poznawania zabytków ulokowanych po drugiej stronie rzeki, doliny, granicy … . Jakby nie patrzeć chodzi o Odrę i naszych zachodnich sąsiadów.
Wyprawa studyjna, blisko – daleko.
Mówi się … „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Rzeczywiście, łatwiej jest zebrać się na dalszy wypad niż przekroczyć sąsiednią miedzę. Obecna wyprawa dotyczyła kościołów położonych w najbliższej okolicy.
Chojna (Königsberg) – podejście pierwsze
Od dawna przymierzałem się do chojeńskich kościołów. Nie wiem, czy bardziej przerażały mnie czy onieśmielały?
W dorzeczu Rurzycy - wyprawa studyjna
Słoneczna pogoda skusiła mnie do podjęcia kolejnej wyprawy. Tym razem padło na kościoły usytuowane w dorzeczu niewielkiej rzeczki Rurzycy.
Wyprawa studyjna – Tam, gdzie czas się zatrzymał
Kolejna wyprawa wakacyjna wiodła szlakiem nadodrzańskim, skrajem pradolinowego zbocza.
Wyprawa studyjna – na granitowym szlaku.
Korzystając ze sprzyjającej pogody wybrałem się w teren do obiektów, które już znałem. Chodziło jednak o nowe spojrzenie i lepsze ujęcia.
Wyprawa studyjna – po „granitowym zagłębiu”.
Dokładnie po 15 latach ponownie odbyłem wyprawę studyjną do kościołów usytuowanych w „granitowym zagłębiu”, pomiędzy miasteczkami Moryń-Cedynia.
Wyprawa studyjna - śladem dziejowego okrucieństwa
Wojny i rewolty niosą ze sobą może nieszczęść. Dotyka ono nie tylko pojedynczych ludzi czy nawet całych narodów, ale również materialnych śladów bytności człowieka i pomników kultury. Podobnie działo się również na Pomorzu Zachodnim, w okresie kataklizmu jakim była II wojna światowa i latach bezpośrednio po niej nastałych. Z równą determinacją rugowano nie tylko to co „niemieckie” ale także to co religijne. Wiele uratować i uchronić się udało, zbyt wiele niestety zniszczono.
Wyprawa studyjna - u splotu dwu rzek
Mimo niesprzyjającej „oświetleniowo” pogody, postanowiłem odbyć kolejną podróż studyjną. Tym razem udałem się w kierunku starego granicznego grodu, usytuowanego u splotu dwu rzek, Noteci i Warty.
Wyprawa studyjna – północne rubieże Gorzowa
Korzystając ze słonecznej pogody postanowiłem udać się na kolejną wyprawę, będącą kontynuacją poprzedniej odbytej w okolice Gorzowa. Tym razem padło na obiekty położone na północ od Gorzowa.
Wyprawa studyjna - w kierunku Gorzowa
Mimo dosyć niesprzyjającej pogody postanowiłem wybrać się w kierunku Gorzowa, do miejscowości usytuowanych wzdłuż drogi wojewódzkiej 130 Barnówko – Gorzów.
Wyprawa studyjna - po wschodniej stronie szosy
Poprzednią wyprawą objąłem teren położony po zachodniej stronie drogi krajowej Myślibórz - Dębno. Obecną, teren usytuowany po wschodniej stronie tego traktu.
Wyprawa studyjna - okolice Myśliborza
Pierwsza tegoroczna wyprawa studyjna wiodła urokliwymi przestrzeniami Ziemi Myśliborskiej do niewielkich wiejskich kościółków rozsianych niczym perły na kobiercu natury.
Marwice - kościół z szachownicą
Korzystając z wyjazdu do Gorzowa Wielkopolskiego postanowiłem odwiedzić w końcu kościół w Marwicach, na ścianie którego znajduje się granitowa kwadra ze znakiem szachownicy.
Kościoły gminy Dębno i Boleszkowice cz. I
Po czterech latach zastoju spowodowanego wchodzeniem w "nową rzeczywistość", postanowiłem kontynuować moją pasję w myśl mądrego stwierdzenia, że cofa się ten, kto nie podąża do przodu.
Stralsund - letnia impresja
Korzystając z życzliwości mojego przyjaciela ks. Juliusza Szyszko udaliśmy się jego czterośladem do Stralsundu, dużego nadbałtyckiego miasta usytuowanego na lewym brzegu wąskiej cieśniny Bałtyku o nazwie Strelasund, oddzielającej wyspę Rugię od stałego lądu.
Wyprawa studyjna; Krępcewo, Rzeplino, Bralęcin, Lipka, Piasecznik, Dolice, Morzyca, Kolin, Żalęcino, Moskorzyn - 29.06.2011
Pomimo zapowiadanego na ten dzień upału wyruszyłem w kolejną wyprawę biegiem rzeki Iny.
Wyprawa studyjna; Czelin, Gozdowice, Stare Łysogórki, Siekierki, Stara Rudnica, Stary Kostrzynek, Hohensaaten, Lunow, Lüdersdorf, Stolzenhagen, Stolpe - 27.06.2011
Pierwszą letnią wyprawę odbyłem w rejon dziewiczej natury i pięknych krajobrazów – szlakiem kościołów rozsianych wzdłuż wschodniego brzegu Odry.