loading...
Zamknij wpis

Aktualności


  • Niemi świadkowie ?!

    Wszystko na świecie prędko przeminie,
    Płomienie zgasną, woda przepłynie,
    Przeminie radość i to, co boli,
    Czasy nieszczęścia i czasy niedoli.
    Minęło szczęście, przeszło cierpienie,
    A pozostało tylko wspomnienie.

    02 listopada 2007r. 2467
  • Warpno ... Stare i Nowe

    W najlepszych księgarniach Szczecina można nabyć kolejną pozycję z poszukiwanej i cenionej na szczecińskim rynku wydawniczym serii, prezentowanej od kilku już lat przez Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość.

    07 października 2007r. 3789
  • Katedralna metamorfoza

    Prace renowacyjne prowadzone w Katedrze szczecińskiej w ostatnim okresie nabierają tempa. Świadczy o tym zarówno rusztowanie okrywające szczelnie całą wieżę jak i brak dotychczasowego hełmu, który został rozebrany.

    19 września 2007r. 2798
  • Stargard odkrywa swoje tajemnice

    Stargard należy do nielicznych miast w naszym regionie, w którym prowadzone są systematyczne prace wykopaliskowe. Większość z nich to prace ratownicze wykonywane w miejscach przeznaczonych pod zabudowę.

    01 września 2007r. 3871
  • Wielkie budowanie w Dołujach.

    Bum budowlany jakiego jesteśmy obecnie światkami jest zauważalny także w Szczecina. Przejawia się on przede wszystkim w dynamicznym rozwoju peryferyjnych dzielnic naszego miasta, które raz po raz połyka sąsiadujące ze sobą wioski i osady. Tendencja ta pociąga za sobą konieczność tworzenia nowych ośrodków duszpasterskich - parafii.

    23 lipca 2007r. 4459
  • Pionierski projekt w Kamieniu Pomorskim.

    Uczniowie z koła archeologicznego im. Ludwiga Kückena uczestniczyli 17 czerwca 2007 roku w wyprawie naukowej do Warszawy. Celem wyjazdu był prezentacja projektu, jaki młodzież realizowała po raz drugi w ramach Centrum Edukacji Obywatelskiej.

    18 lipca 2007r. 3384
  • Nieznana świątynia odkryta w Stargardzie

    ARCHEOLOGOWIE wznowili prace na starówce w Stargardzie Szczecińskim. Wykopy archeologiczne na działce przy ulicach: Wita Stwosza, Klasztornej i Chrobrego rozpoczęto dwa lata temu. Celem było znalezienie pamiątek po XIII-wiecznym klasztorze augustianów – eremitów.

    16 lipca 2007r. 4430
  • Kartka z wakacji. Dębno Podhalańskie - gotyk drewniany.

    Gotyk drewniany … dziwnie brzmiące zestawienie jak dla kogoś kto obraca się głównie w kręgu architektury kamiennej i ceglanej. Tymczasem wakacyjne drogi zaprowadziły mnie do małej wioski podhalańskiej, której ozdobą i jedynym walorem mogącym ściągnąć tu kogokolwiek jest kościół św. Michała Archanioła.

    07 lipca 2007r. 3984
  • Chwarszczany - zakony rycerskie na ziemiach pogranicza

    Zakony rycerskie na ziemiach pogranicza to projekt o charakterze kulturalnym i edukacyjnym, mający na celu przede wszystkim aktywizację lokalnych społeczności po obu stronach Odry, poprzez promocję wspólnego dziedzictwa kulturowego, z którego wszyscy mogą czerpać wymierne korzyści (np. w oparciu o rozwój ruchu turystycznego).

    19 czerwca 2007r. 4842
  • Stolpe - najstarszy klasztor Pomorza

    W minioną środę wraz z moim kolegą odbyliśmy wspaniałą podróż studyjną po terenach dawnego księstwa rugijskiego. We wczesnym średniowieczu ziemię tą zamieszkiwali Ranowie (Rugianie) - zachodniosłowiańskie plemię połabskie. Zanim dotarliśmy na tą wspaniałą wyspę odwiedziliśmy inne znamienne dla historii Pomorza Zachodniego i biskupstwa pomorskiego miejsce.

    16 czerwca 2007r. 3396
  • Kamienie wołać będą.

    Ściany rozebrano aż do fundamentów, splantowano teren, wycięto drzewa a na miejscu, w którym stał wzniesiono nowe zabudowania. W najlepszym wypadku odzyskany materiał budowlany wywieziono na odbudowę Stolicy.

    14 czerwca 2007r. 2719
  • Kartki Pocztowe promujące Szlak Cysterski w Polsce

    Poczta Polska wydała pierwsze kartki pocztowe promujące Szlak Cysterski w Polsce. Jest to początek serii, która będzie się ukazywała przez parę lat.

    Pierwszy dzień obiegu - 30.04.2007r.

    05 czerwca 2007r. 5147
  • III Forum Cysterskie

    III Forum Gmin Cysterskich i Właścicieli Obiektów Pocysterskich w Polsce
    13-16 września 2007 roku

    05 czerwca 2007r. 3480
  • Potęga żywiołu

    Towarzyszące przechodzącym frontom burzowym wyładowania atmosferyczne są niezwykle efektowne. Jednak za każdym razem niosą z sobą realne zagrożenie dla substancji budowlanej oraz życia i zdrowia człowieka. Szczególnie zagrożone są obiekty sakralne, których wieże częstokroć przewyższające inną zabudowę a nawet okalający je drzewostan, stanowią doskonały cel dla pioruna.

    26 maja 2007r. 2956
  • Szlaki otwartych kościołów

    ZWIĄZEK Miast i Gmin Dorzecza Parsęty kończy prace nad projektem „Śladami historii w dorzeczu Parsęty – rozwój transgranicznej oferty turystycznej”. Obejmuje on m.in. powstanie w tamtejszych gminach szlaków otwartych kościołów.


     

    02 maja 2007r. 3091
  • MARIANOWO - III Majówka ze Sztuką.

    W programie koncert Mieczysława Szcześniaka, recital Olgi Adamskiej, wernisaże wystaw, spektakl, specjały kuchni marianowskiej i wydarzenie bez precedensu: pierwsza po 1945 r. prezentacja XIII-wiecznego krucyfiksu marianowskich cysterek, który na co dzień jest ozdobą średniowiecznej kolekcji Muzeum Narodowego w Poznaniu. Marianowo leży między Stargardem a Dobrzanami. Proboszczem tamtejszej parafii jest ks. Jan Dziduch z Towarzystwa Chrystusowego.

    02 maja 2007r. 5447
  • ANTIKON 2007 Architektura ryglowa - wspólne dziedzictwo

    Z ogromną przyjemnością informujemy Państwa, że rozpoczęliśmy przygotowania do VIII Polsko - Niemieckiej Konferencji "Architektura ryglowa - wspólne dziedzictwo ANTIKON 2007". Tematem wiodącym tegorocznego spotkania będzie ryglowa architektura sakralna.

    01 maja 2007r. 4308
  • Okradli kościół w Niemicy


    OBRAZ olejny z początku XIX wieku, przedstawiający Chrystusa na krzyżu, skradziono z kościółka w Niemicy (gmina Golczewo).

    26 kwietnia 2007r. 3237
  • Swobnica - Wildenbruch

    Niedługo już ..., tylko książka pozostanie. Swobnica - Wildenbruch" to niezwykły przewodnik po miejscu zapomnianym przez ludzi.


    24 marca 2007r. 4195
  • Nowa książka. Wieś pomorska wczoraj i dziś

    Monografia wybranych wsi Pomorza Zachodniego, która właśnie się ukazała, to książka dla takich miłośników regionu jak ja. Autorzy przedstawiają w niej od samego początku dzieje osadnictwa i architektury na Pomorzu Zachodnim (sięgając także w rejon Słupska).

    03 lutego 2007r. 4127
  • UWAGA - nowy serwis o architekturze

    Miło mi donieść szerokiemu gronu miłośników architektury, że od jakiegoś czasu dostępna jest w sieci nowa strona internetowa poświęcona architekturze Pomorza. Zamieszczone motto - podróże, architektura, przyroda, zabytki - ukazuje szeroki zakres tematyczny, tej dynamicznie rozrastającej się witryny.

    03 lutego 2007r. 3104
  • Żniwo nawałnicy nad Szczecinem

    Przewalająca się minionej nocy nad terenem całego kraju nawałnica wyrządziła wiele szkód również w naszym regionie. Ofiarą huraganu padł również kościół pw. Matki Bożej Jasnogórskiej na Pomorzanach. Wichura zmiotła dosłownie całe poszycie dachu wykonane z blachy miedzianej. Trwa aktualnie szacowanie powstałych szkód.


    Jak na razie nie ma doniesień o innych tego typu przypadkach.

    19 stycznia 2007r. 2354
  • Nowa wieża na kościele w Rosow

    Mimo jesiennej aury nie ustają prace renowacyjne przy kościele w Rosow. Zakres robót jest bardzo szeroki. Obecnie wysiłki skupiają się przy odbudowie hełmu wieży i renowacji wnętrza kościoła.


    Zainteresowanych odsyłam do strony http://www.rosow.de/

    03 stycznia 2007r. 2684
  • Chciał, nie chciał, przyjść musiał … czas się z nim oswajać?

    Wiele radości i pokoju w Nowym Roku, realizacji zamierzeń, a przede wszystkim wielu wspaniałych podróży w odkrywaniu perełek kultury nie tylko z terenu Pomorza, wszystkim odwiedzającym stronę życzy



    Grono redakcyjne

    01 stycznia 2007r. 3446
  • Niech nadzieja znów wstąpi w nas ... najlepsze życzenia

    Wszystkim współpracownikom i miłym Gościom tej strony, składam serdeczne życzenia obfitości Bożych łask, pokoju i radości, oraz odkrywania wciąż na nowo Boga obecnego pośród nas, bez względu na to w jakim sposób, w jakim miejscu i czasie do nas przychodzi …


    czy w ciszy wiejskiego kościółka przypominającego ubogą stajenkę,


    czy w przestrzeni potężnych katedr będących zapowiedzią niebieskiego Jeruzalem i chwały nieba.



    x. Sławomir Pawlak


    z Zespołem

    25 grudnia 2006r. 2878
  • Konferencja w Seelow - Nadodrzański Szlak Romański

    W dniu 5.12.2006 w brandenburskim mieście Seellow w Powiecie Marchijsko- Odrzańskim odbyła się konferencja popularno-naukowa poświęcona organizacji lokalnej trasy kulturowo-turystycznej o nazwie "Szlak Romański", która połączy w przyszłym już roku polskie i niemieckie zabytki późnoromańskie w Euroregionach "Pro Viadrina Europa" i "Pomerania".

    11 grudnia 2006r. 3645
  • W rok po pożarze kościoła dzwony są na wieży

    3 grudnia minie rok od dnia, kiedy pożar strawił wieżę i wnętrze nowogardzkiego kościoła. W kościele pełną parą idą prace renowacyjne.

    29 listopada 2006r. 2374
  • Ambona i dzwony już w Nowogardzie

    Do świątyni w Nowogardzie trafiły trzy nowe dzwony i odrestaurowana ambona.

    29 listopada 2006r. 3346
  • Nowa wieża na kościele

    Mimo zaawansowanej jesieni trwają prace przy montażu nowej wieży na kościele w Stepnicy.

    22 listopada 2006r. 2552
  • Pomorskie nekropolie

    Szczęśliwy, kto z żywota godów odszedł rano,


    Kto wychylając puchar, dna w nim nie powitał,


    W romansie życia kartek wszystkich nie doczytał.

    01 listopada 2006r. 2516


  • Do góry