Aktualności
Profil strony na facebooku
Nowa cenna pozycja na rynku księgarskim
Wojciech Łysiak, Święta przestrzeń.
O pielgrzymkach, pielgrzymowaniu, miejscach pielgrzymkowych i pobożności ludowej w dawnym Księstwie Pomorskim, Lublin 2010.
Nowa szachownica z Godkowa.
Pod koniec wakacji dostałem wiadomość e-mail od Państwa Karoliny i Andrzeja Kowalskich z Łodzi, informujący mnie o odnalezieniu kolejnej kwadry szachownicowej na kościele w Godkowie.
Ks. inf. Roman Kostynowicz (1921 - 2008)
Ks. Roman Kostynowicz urodził się 10 kwietnia 1921 r. w Jeziernej w powiecie Tomaszów Lubelski. 25 maja 1952 r. przyjął święcenia kapłańskie w katedrze gorzowskiej z rąk sufragana gnieźnieńskiego bpa Lucjana Bernackiego. Od 1959 r. pełnił funkcję diecezjalnego referenta ds. sztuki kościelnej w Kurii Gorzowskiej, a po powstaniu diecezji szczecińsko-kamieńskiej w 1972 r. został Diecezjalnym Konserwatorem Zabytków.
Prof. Gwido Chmarzyński (1906 - 1973)
Gwido Chmarzyński urodził się 20 lipca 1906 r. w Nakle nad Notecią jako syn Edmunda i Pelagii z Dettloffów. W latach 1913-1921 był uczniem Gimnazjum Państwowego w Nakle, a następnie Państwowego Gimnazjum im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, w którym w 1924 r. uzyskał świadectwo dojrzałości. W tymże roku rozpoczął studia na Uniwersytecie Warszawskim, których głównym przedmiotem stała się historia sztuki i gdzie był słuchaczem wykładów z romanistyki, archeologii, sinologii, filozofii i estetyki oraz filologii klasycznej.
Uroczystości rocznicowe w Kamieniu Pomorskim
Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Ottona w Kamieniu Pomorskim oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej mają zaszczyt zaprosić na uroczystości związane z upamiętnieniem zasłużonych dla naszego miasta postaci prof. Gwidona Chmarzyńskiego, związanego z uniwersytetami w Poznaniu i Toruniu historyka sztuki badającego m.in. dzieje naszej katedry, jej wyposażenia i archiwum oraz ks. inf. Romana Kostynowicza, długoletniego Diecezjalnego Konserwatora Zabytków, naszego proboszcza w latach 1962-1980, kapłana wielkich zasług dla Ziemi Kamieńskiej. Uroczystości odbędą się w ten piątek, 2 sierpnia br.
Wspomnienie o Krystynie Kroman
Dziś mija pierwsza rocznica śmierci Pani Krystyny Kroman, znanej szczecińskiej historyk sztuki, w której działalności zawodowej Kamień Pomorski odegrał szczególna rolę.
Wzdłuż rzeki Gunicy - nowa książka Jana Matury
Nowe szachownice w Roggenhagen i Pragsdorf.
Dzięki uprzejmości Pana Reincharda Tierscha mogę poinformować o odkryciu kolejnych kamiennych kwadr z szachownicowym rytem.
Dziecię się nam narodziło, Syn został nam dany.
Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia oraz Dosiego Roku życzę wszystkim sympatykom architektury sakralnej.
Szachownica z Groß Glienicke.
Odkryto kolejną kamienną kwadrę z rytem szachownicy. Tym razem u naszych zachodnich sąsiadów w miejscowości Groß Glienicke, która jest obecnie dzielnicą Poczdamu.
Rocznik Chojeński tom IV
Polskie Radio Szczecin - Wędrówki po regionie
Kolejna szachownica - w Myśliborzu
Leksykon zabytków architektury Pomorza Zachodniego i Ziemi Lubuskiej
Polecam leksykon zabytków architektury Pomorza Zachodniego i ziemi lubuskiej wydany przez wydawnictwo Arkady,
FOTOMEMORIA - Obrazy Pomorza Zachodniego 1949-1960
Baza archiwalnych fotografii z lat powojennych ukazujących zabytki architektury z terenu Pomorza Zachodniego.
Serce Carla Loewego odkryto w szczecińskiej katedrze?
Tanowo wczoraj i dziś
Do rąk polickich Czytelników trafia kolejna monografia. Tym razem dotycząca Tanowa, trzeciej po Policach i Trzebieży miejscowości Gminy Police pod względem ilości mieszkańców.
Rocznik Chojeński - Tom III
Od dzisiejszego dnia jestem szczęśliwym posiadaczem trzeciego tomu Rocznika Chojeńskiego wydawanego przez Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne „Terra Incognita” z siedzibą w Chojnie.
Na tropie utraconych zabytków
Gostyń odsłania swoje tajemnice
W październiku 2011 roku na zlecenie Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej przeprowadził w Gostyniu (gm. Świerzno) wykopaliska archeologiczne.
Odzyskano misę chrzcielną
Zachodniopomorskie. Policjanci odzyskali zabytkową misę chrzcielną pochodzącą prawdopodobnie z XVII wieku, która została prawdopodobnie skradziona 27 lat temu z jednego z kościołów w pobliżu Koszalina.
Moje świątynie - Cychry, Dargomyśl, Bogusław
O Józiu, który wędrował szlakiem misji Świętego Ottona - nowość wydawnicza
PROJEKT KATARINKA. Słowak potrafi, Polakowi nie zawsze się chce, albo opłaca.
Przeglądając portal poświęcony zabytkom architektury sakralnej z terenu Słowacji, natknąłem się na link do strony Projektu Katarinka, projektu nastawionego na ratowanie przed unicestwieniem ruiny pofranciszkańskiego kościoła i klasztoru św. Katarzyny Aleksandryjskiej.
Romańska Słowacja dla aktywnych.
PERŁY POMORZA - nowa książka Janiny Kochanowskiej
Jest to pierwsza w Polsce, tak szeroka prezentacja wspaniałych zabytków sztuki pomorskiej, pochodzących z okresu od XIII do XX w.
Stralsund - letnia impresja
http://architektura.pomorze.pl/index.php?art_id=859
Wystawa już otwarta.