województwo: zachodniopomorskie
powiat: policki
gmina: Nowe Warpno
diecezja: szczecińsko-kamieńska
dekanat: Police
parafia: Nowe Warpno – filia pw. MB Częstochowskiej
Niewielka wieś położona w odległości 1 km od Zalewu Szczecińskiego, na trasie Trzebież – Nowe Warpno. Otoczona lasami Puszczy Wkrzańskiej. Obecnie miejscowość stopniowo zmienia swój profil z rolniczego na agroturystyczny.
Źródła
- Kościół wzniesiono w XVIII wieku.
- Poświęcony 26 sierpnia 1946 roku.
Architektura:
Kościół w Warnołęce wybudowano na niewielkim, owalnym wyniesieniu, usypanym wśród podmokłych łąk w zachodnim skraju wsi. Jest to typowa dla tego okresu budowla o konstrukcji szkieletowej, orientowana, wzniesiona na planie prostokąta, zamkniętego od wschodu trójbocznie.
Konstrukcję ścian posadowiono na kamiennym fundamencie i podwalinie, w której osadzono słupy. Całość wieńczy oczep i spoczywające na nim legary stropowe. Belki powiązane są poziomymi ryglami. Zastrzały występują jedynie w elewacji zachodniej i w nadbudowanej nad tą częścią kościoła kwadratowej wieży. Posiada ona tą samą, szkieletową konstrukcję, osadzoną w więźbie dachowej, zwieńczoną hełmem w formie piramidy z kulą i krzyżem. Przestrzenie fach wypełnione są cegłą i otynkowane. Takie rozwiązanie elewacji tworzy piękny, jednolity układ czarnych belek i kwadratowych białych pól.
Wnętrze kościoła przykryte jest drewnianym, belkowanym stropem oraz ceramicznym dachem dwuspadowym, nad wschodnim zamknięciem - wielopołaciowym. Wejście do kościoła znajduje się od strony zachodniej przez dwudzielne drzwi o prostych ościeżach. Okna symetrycznie rozmieszczone po obu stronach nawy, posiadają formę szczelinową, czy były takie od początku?
Od strony północnej dobudowano zakrystię na panie kwadratu, krytą ceramicznym dachem dwuspadowym. Plac przykościelny pełnił niegdyś funkcję cmentarza. Kościół jak i jego otoczenie bardzo dobrze utrzymane.
Połączenie bieli i czerni ścian oraz czerwieni dachu kościoła z zielenią wiekowego drzewostanu okalającego świątynię, sprawiają niesamowite wrażenie.
Wyposażenie:
We wnętrzu:
- Empora chórowa.
- Świecznik cynowy z 1740 roku.
- Na wieży dzwon spiżowy z 1727 roku