loading...
Zamknij wpis

BIELIN ( Bellin )

województwo: zachodniopomorskie
powiat: gryfiński
gmina: Moryń
diecezja: szczecińsko-kamieńska
dekanat: Mieszkowice
parafia: Witnica - filia pw. św. Józefa.

Duża wieś położona w otulinie Cedyńskiego Parku Krajobrazowego w odległości 7 km na północ od Mieszkowic, obok linii klejowej Szczecin-Kostrzyn. Pierwsza wzmianka o osadzie pochodzi z 1248 roku. W połowie XVIII wieku należała do rodziny von Marwitz. W południowo-zachodniej części wsi zachował się klasycystyczny pałac z drugiej połowy XVIII wieku z oficyną oraz zabudowania gospodarcze ze stajnią. Kompleks tworzący podkowę z rozległym dziedzińcem otacza osiemnastowieczny park krajobrazowy z pomnikami przyrody. Aktualnie ma tu swoją siedzibę stadnina koni powołana do życia w 1953 roku, prowadząca działalność hodowlana, sportową i turystyczną.

Źródła

- Kościół pochodzi z XV wieku.
- Przebudowany gruntownie w wieku XIX.
- Poświęcony w 1947 roku.

Architektura:

Wszystkie ściany posadowione na kamiennym fundamencie wymurowane są z cegły wiązanej zaprawą wapienną. Kamienia użyto jedynie w górnej partii ściany za  chodniej oraz w niewielkiej ilości w elewacji wschodniej. Pierwotna forma świątyni została zatarta w wyniku dziewiętnastowiecznej przebudowy. Zmieniono wykrój otworów okiennych, dobudowano południową kruchtę - być może w miejscu wcześniejszego portalu - oraz dobudowano w ścianie północnej wejście o prostych ościeżach zwieńczonych wimpergą zamykane dwuskrzydłowymi drzwiami. Ściany zwieńczono prostokątnym gzymsem koronującym a w narożach niewielkimi sterczynami.
Portal gotycki zachował się w ścianie zachodniej. Posiada niewielkie, rozglifione ościeże wykonane z kształtki ceramicznej, zamknięte ostrołukiem. Drzwi jednoskrzydłowe, płycinowe, o ostrołukowym wykroju.
Relikt pierwotnego otworu okiennego zachował się w elewacji wschodniej. Posiadał on - przypuszczalnie podobnie jak portal zachodni - uskokowe, rozglifione na zewnątrz ościeże zamknięte ostrołukiem. Pozostałe okna znajdowały się w miejscu obecnych lecz zostały przemurowane w formie prostych ościeży zamkniętych łukiem odcinkowym. Szczególnie ozdobnie potraktowano szczyt wschodni. Wypełniają go ostrołukowe blendy w układzie piramidalnym.
Wnętrze zamknięte jest płaskim stropem belkowanym i dachem dwuspadowym krytym dachówką ceramiczną.
Teren kościelny wydzielony jest kamiennym murem z bramką wejściową od strony północno-zachodniej. Do roku 1945 pełnił on funkcję cmentarza przykościelnego. Jedynym dziś śladem po bielińskiej nekropolii jest piękny pomnik w formie rzeźby anioła ustawionej na postumencie, poświęcony pamięci Adelajdy von Kahle. Znajduje się on po wschodniej stronie kościoła.
Obecnie przeprowadzany jest remont rynien spustowych i zewnętrznych elewacji. Zbito całkowicie tynki odsłaniając detal ceglany i kamienny. Można żywić nadzieję, że zostanie on odpowiednio wyeksponowany.

Wyposażenie:

Wyposażenie XIX wieczne.



Do góry