loading...
Zamknij wpis

Wyprawa studyjna: Menkin, Wollschow, Brüssow, Fahrenwalde, Züsedom, Neuenfeld, Schönfeld, Klockow, Carmzow

W kolejnej wyprawie studyjnej skierowałem swoje kroki - a raczej kółka - w okolice miejscowości Brüssow. Mimo porywistego wiatru udało mi się odwiedzić kilka miejscowości, w których znajdują się granitowe kościoły.

Po minięciu miasteczka Löcknitz skręciłem na południe w kierunku dwóch miejscowości: Menkin i Wollschow. Szczególnie interesował mnie kościół w Menkin, który znałem już wcześniej, ale z powodu wysokiego muru okalającego plac przykościelny i zamkniętego wejścia, nie udało mi się dotąd zrobić fotografii. Niestety i tym razem bramy były zamknięte. Musiałem więc zadowolić się zdjęciami znad muru. Był on wprawdzie do pokonania ale w razie wpadki nie chciałem powielać stereotypów Polaka.
Ze wsi Wollschow odbiłem na zachód, do miasteczka Brüssow, gdzie zatrzymałem się na krótko przy pięknej granitowej świątyni, która znajduje się już w moim katalogu. Następnie skierowałem się na północny zachód do wsi Fahrenwalde, a stamtąd dalej na zachód do wsi Züsedom. Niewielka świątynia posiada tylko jeden portal wejściowy usytuowany w ścianie zachodniej o przepięknym profilowanym ościeżu z płytami kapitelowymi. Na skrzyżowaniu traktów zachował się stary kamień milowy (drogowskaz).
Kierując się na południe dotarłem do wsi Neuenfeld. Do ściany północnej kościoła dobudowana jest krypta grzebalna rodziny von Winterfeld. Przez niewielkie okno dostrzec można cztery drewniane trumny męskich przedstawicieli rodu. Daty śmierci wskazują, iż polegli oni na frontach drugiej wojny światowej. Poległych mieszkańców wsi upamiętnia pomnik usytuowany w zamurowanym, zachodnim portalu kościoła.    
Przecinając autostradę skierowałem się na zachód do wsi Schönfeld i zlokalizowanego pośrodku niej przepięknego kościoła. Po ponownym przekroczeniu autostrady dotarłem do wsi Klockow. Znajdująca się tu granitowa świątynia, została nieco przebudowana, szczególnie w partii wieżowej.
W drodze powrotnej przystanąłem jeszcze we wsi Carmzow. Podczas niedawnego remontu otynkowano dokładnie wszystkie ściany kościoła, łącznie z ościeżami portalu i okien. Ich forma i faktura muru, wprawnemu oku, pozwala dostrzec średniowieczny rodowód budowli.
Dalej były już tylko Brüssow, Löcknitz i Szczecin. Łącznie 106 km.


Wyświetl większą mapęDo góry