loading...
Zamknij wpis

Uroczystości rocznicowe w Kamieniu Pomorskim

Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Ottona w Kamieniu Pomorskim oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej mają zaszczyt zaprosić na uroczystości związane z upamiętnieniem zasłużonych dla naszego miasta postaci prof. Gwidona Chmarzyńskiego, związanego z uniwersytetami w Poznaniu i Toruniu historyka sztuki badającego m.in. dzieje naszej katedry, jej wyposażenia i archiwum oraz ks. inf. Romana Kostynowicza, długoletniego Diecezjalnego Konserwatora Zabytków, naszego proboszcza w latach 1962-1980, kapłana wielkich zasług dla Ziemi Kamieńskiej. Uroczystości odbędą się w ten piątek, 2 sierpnia br.

 W 2013 r. przypada bowiem czterdziesta rocznica śmierci prof. Chmarzyńskiego (30 lipca) oraz piąta ks. Kostynowicza (2 sierpnia). Właśnie 2 sierpnia br. o godzinie 13.00 w sali konferencyjnej kamieńskiego ratusza rozpocznie się sesja wspomnieniowa poświęcona tym wymienionym wyżej ważnym dla powojennego Kamienia postaciom. W jej trakcie wyświetlony zostanie, zrealizowany przed kilkunastu laty przez Teresę Modelską, film dokumentalny o ks. Kostynowiczu zatytułowany "Diecezjalny Konserwator Zabytków". Profesora Chmarzyńskiego oraz ks. Kostynowicza wspominać będą m.in. historyczki sztuki Maria Glińska i Teresa Modelska, przyjaciel Kamienia Pomorskiego i przed laty wikariusz naszej parafii ks. dr Jan Marcin Mazur, prof. Józef Poklewski, uczeń Gwidona Chmarzyńskiego, emerytowany kierownik Zakładu Historii Sztuki Średniowiecznej i Nowożytnej Instytutu Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, długoletni organista naszej katedry Władysław Lupa, a także przewodniczący stowarzyszenia "Civitas Christiana" Henryk Grzybowski. O godzinie 17.00 odprawiona zostanie msza święta w katedrze, po której nastąpi poświęcenie tablicy upamiętniającej ks. Kostynowicza. Zostanie zawieszona obok tablic nieżyjących proboszczów naszej parafii, w dolnej kondygnacji wieży katedralnej. Po poświęceniu będzie miało miejsce złożenie kwiatów pod odnowioną tablicą prof. Chmarzyńskiego wiszącą na ścianie starej plebanii. Obchody zakończy o godzinie 19.00 koncert w ramach XLIX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej dedykowany pamięci prof. Chmarzyńskiego oraz ks. Kostynowicza którzy dla powstania i rozwoju tej najważniejszej imprezy kulturalnej w Kamieniu Pomorskim położyli ogromne zasługi. Na koncercie tym usłyszymy prof. Mirosława Pietkiewicza grającego na kamieńskich organach oraz szczeciński Chór Opery na Zamku pod batutą kierującej nim Małgorzaty Bornowskiej.

 

Za  http://www.mhzk.eu/index.php?view=art_m&aid=1709 Do góry