loading...
Zamknij wpis

Szczecińskie dzielnice i ich kościoły (Gumieńce, Świerczewo, Pomorzany).

Nowe publikacje Pomorskiego Towarzystwa Historycznego.

Oddajemy w Państwa ręce jedenastą publikację z naszej szczecińskiej serii. Gumieńce, Świerczewo jest monografią dzielnic, która ukazuje ich historię oraz zabytki. Gumieńce, których rozwój przypada na pierwszą połowę XX w., stały się ważnym miejscem dla historii miasta, zarówno niemieckiej jak i polskiej. Świerczewo, to jedna z najmniejszych dzielnic Szczecina, której kształt ulegał z biegiem czasu znacznym przeobrażeniom. Obecnie nazwa Świerczewo jest wypierana przez nazwy dwóch leżących na terenie dzielnicy osiedli: Kaliny oraz Przyjaźni.
Położenie tych dzielnic na obrzeżach miasta pozwala im w naturalny sposób ewoluować i tworzyć nowy wizerunek Szczecina. Gumieńce w serii PTH ukazało się po raz pierwszy w 2006 r. Obecnie wydanie zostało uzupełnione o dodatkową ikonografię oraz sąsiadującą dzielnicę Świerczewo. W przygotowaniu są już następne części, które wierzymy, że z czasem stworzą kompletny obraz naszego miasta.
Książka dostępna jest już w Księgarni Zamkowej, Antykwariacie Pomorskim oraz Domu Księgarskim J&J a wkrótce we wszystkich dobrych księgarniach.
 
Pomorzany to kolejna publikacja z serii Pomorskiego Towarzystwa Historycznego o dzielnicach Szczecina. Jest to duża, południowa dzielnica miasta, położona wzdłuż brzegu Odry. Znajdowały się tu największe zakłady przemysłowe, które stały się celem nalotów alianckich w trakcie II wojny światowej. Pomorzany, które znamy obecnie to praktycznie nowa dzielnica powstała na gruzach dawnej wsi i kolonii.
W przygotowaniu są już następne części, które wierzymy, że z czasem stworzą kompendium wiedzy o historii naszego miasta.
Książka dostępna jest już w Księgarni Zamkowej, Domu Księgarskim J&J, sieci sklepów Empik a wkrótce we wszystkich dobrych księgarniach.
 Do góry