loading...
Zamknij wpis

PERŁY POMORZA - nowa książka Janiny Kochanowskiej

Jest to pierwsza w Polsce, tak szeroka prezentacja wspaniałych zabytków sztuki pomorskiej, pochodzących z okresu od XIII do XX w.

Wielkim walorem książki jest ukazanie na ponad sześciuset barwnych fotografiach wspaniałych, dzieł: malarstwa, rzeźby, witraży itp. O większości z nich pisano dotąd bardzo niewiele albo w ogóle, mimo, że stanowią unikalny i dobrze zachowany zbiór reprezentujący wszystkie, nowożytne epoki: bezcenne zabytki średniowieczne, wielkie fundacje rycerskie i książęce okresu renesansu, przepych baroku i manieryzmu, wreszcie - bliższe naszym czasom - dzieła modernistyczne i zupełnie współczesne jak zaprojektowany przez Jerzego Nowosielskiego i przez niego malowany kościół w Białym Borze.
 
Autorka odkrywa przed czytelnikiem sztukę tworzoną bardzo często przez artystów światowej klasy i stare, pomorskie rzemiosło. Są to prawdziwe perły kultury, ale często prawie zupełnie - poza wąską grupą profesjonalistów - nieznane. Żeby poznać te skarby trzeba iść opisanymi w książce tropami, zaglądać do kościółków i dworów rozsianych we wsiach i miasteczkach zachodniopomorskich. Albo... z pasją oglądać i czytać tę książkę, która odkrywa nieznane "perły" od wielu wieków obecne w znacznej części, skromnych nieraz, wiosek północno-zachodniej Polski.
 
Książkę napisała Janina Kochanowska, dr historii sztuk, która od wielu lat bada sztukę pomorską wykładając m.in. w szczecińskiej Akademii Sztuki; autorka filmów telewizyjnych i publikacji na ten temat, m.in., wydanej przez Oficynę IN PLUS książki pt. „Tajemnice Pomorza”.
 
Książka dostępna w najlepszych księgarniach Szczecina.Do góry