loading...
Zamknij wpis

Odzyskano misę chrzcielną

Zachodniopomorskie. Policjanci odzyskali zabytkową misę chrzcielną pochodzącą prawdopodobnie z XVII wieku, która została prawdopodobnie skradziona 27 lat temu z jednego z kościołów w pobliżu Koszalina.

Zatrzymano mężczyznę oferującego zabytek do sprzedaży na jednym z portali internetowych. Policjanci otrzymali zawiadomienie od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie o tym, że na portalu internetowym wystawiona jest misa chrzcielna, pochodząca prawdopodobnie z kradzieży w kościele w Sianowie w 1983 roku. Sprzedawca w treści aukcji podał bardzo dokładny opis zabytku a cena minimalna opiewała na 25 tys. złotych. Pracujący nad tą sprawą policjanci zorganizowali spotkanie, na które sprzedawca przyniósł zabytkową misę. Mężczyzna został zatrzymany i przewieziony do komendy. Okazał się nim 43-letni szczecinianin, wykonujący dorywcze prace budowlane. W rozmowie z policjantami tłumaczył, że zabytek znalazł jego ojciec podczas wycieczki rowerowej.
 
Misa chrzcielna została wykonana ze stopu miedzi w 1652 roku na zlecenie fundatorów Andreasa Lebbina i Anny Angelikens. W centralnej części znajduje się scena z przedstawieniem „Zwiastowania”, dookoła którego biegnie napis wykonany gotycką majuskułą. Zabytek trafił już w ręce ekspertów - historyków sztuki, którzy mają odczytać inskrypcje żeby określić jej pochodzenie oraz na podstawie zachowanej ikonografii określić czy misa pochodzi z kradzieży w Sianowie. Zabytki kościelne na podstawie prawa kanonicznego są wyłączone z obrotu handlowego, gdyż duchowni nie mają prawa sprzedawać zabytków stanowiących wyposażenie kościołów.
 
 Do góry