loading...
Zamknij wpis

Kamień Pomorski - przywracanie świetności.

Podczas prezentacji książek o tematyce historycznej jakie odbywały się w ostatnim okresie w różnych miejscach Szczecina, niemal jak mantra powracało stwierdzenie o głodzie historycznym, jaki rodzi się w świadomości współczesnych Pomorzan. Symptomy tego „pospolitego ruszenia” dostrzec można również w Kamieniu Pomorskim.

Świadczą o tym niezmierzone rzesze uczestniczących w prezentacjach publikacji historycznych, wyczerpujące się nakłady i nowe dodruki tychże publikacji, powiększająca się ilość portali i stron www dotyczących historii regionów czy jednego zabytku, powstające stowarzyszenia i rodzące się inicjatywy, ... . Także w świadomości polityków i samorządowców – choć z tym bywa najtrudniej – dostrzec można pojawiającą się, najczęściej jeszcze nieśmiałą, troskę o pamiątki przeszłości. 
Faktem jest, że coraz większą rzeszę ludzi jednoczy wysiłek poszukiwania fundamentu dla swojego Sitz im Leben.
   
Symptomy tego „pospolitego ruszenia” dostrzec można również w Kamieniu Pomorskim. Odwiedzający to miasto sporadycznie, zauważają dokonujące się zmiany. Niestety pojawia się także refleksja, że tempo tych przemian jest zbyt wolne, że nie zawsze idą one we właściwym kierunku, że jeszcze zbyt wiele jest podejrzliwości, zawiści, zwykłej zazdrości, chciało by się powiedzieć; zaściankowości kładącej się niczym kłoda, odbierającej zapał, siły …
Ale jak uczy historia, większość togo co dobre i szlachetne rodzi się w bólach i niezrozumieniu.
 
Przejawem tego nowego ducha są inicjatywy podejmowane zarówno przez samorząd, miejscową parafię, jak i powstałe niedawno Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. Z racji charakteru strony wymienię tylko te, które dokonują się w obrębie Katedry Kamieńskiej.
  • W okresie ostatnich 5 lat udało się dokonać remontu instrumentu organowego, zastępując między innymi trakturę pneumatyczną, bardziej lubianą przez organistów, trakturą mechaniczną.
  • Dokonano renowacji kraty lektoryjnej, przywracając blask i czytelność obrazom, które umiejscowione są w dolnych płycinach.
  • Obecnie renowacji poddany zostanie XV wieczny krucyfiks mistyczny, który wypełnia przestrzeń pomiędzy belką kraty lektoryjnej a łukiem tęczowym.   
  • Dzięki środkom pozyskanym z funduszów pomocowych: eea grants i norway grants oraz przy finansowym wsparciu Urzędu Miasta i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, latem tego roku rozpoczęły się prace renowacyjne południowej ściany katedry z przepiękną attyką wzniesioną w 1410 roku. Jednocześnie podjęto wysiłki odwodnienia i osuszenia przyziemia całej katedry.
  • W najbliższych planach pozostaje renowacja ambony, ołtarza głównego i prospektu organowego.
  • W Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, mającym swoją tymczasową siedzibę w kapitularzy katedralnym, przeprowadzane są renowacje ratownicze cennych obiektów wyposażenia kościelnego. Sukcesem zakończyła się pełna konserwacja XVIII wiecznego anioła chrzcielnego, który obecnie stał się wizytówką Muzeum i przeprowadzanych w nim inicjatyw. Zainteresowanych szerzej działalnością Muzeum (tej jakże cennej i potrzebnej dla miasta inicjatywy) odsyłam do strony - http://www.mhzk.eu/
 
Przyglądając się tym wysiłkom przypomina mi się pawłowe wezwanie, które z takim upodobaniem powtarzał wielokroć Jan Paweł II, napełniając serca nadzieją: Bogu dziękujcie, ducha nie gaście …Do góry