loading...
Zamknij wpis

Tanowo wczoraj i dziś

Do rąk polickich Czytelników trafia kolejna monografia. Tym razem dotycząca Tanowa, trzeciej po Policach i Trzebieży miejscowości Gminy Police pod względem ilości mieszkańców.

Trudu opisania historii Tanowa podjął się autor Pan Jan Matura, znany z wcześniejszych, wydanych przez Urząd Miejski monografii Polic od czasów najdawniejszych do II wojny światowej, oraz powojennych dziejów Polic. Tym razem jako mieszkaniec Tanowa i miłośnik przeszłości tej miejscowości, umożliwia Czytelnikom ciekawą historyczną wędrówkę przez wieki, od średniowiecza począwszy, po czasy nam współczesne. Nigdy dotąd Tanowo nie zostało tak obszernie, skrupulatnie przedstawione. Książka jest bogato ilustrowana, wsparta obszernym kalendarium wydarzeń ukazując przed i powojenne Tanowo, jakiego nie znamy.
 
Gmina Police wspiera wszelkie inicjatywy dążące do popularyzacji wiedzy o Gminie, Ziemi Polickiej. Od lat wydawane są książki różnych autorów w ramach tzw. „Biblioteczki Gminnej". „Tanowo wczoraj i dziś" jest kolejną pozycją w cyklu wydawniczym. Wyrażając satysfakcję z faktu ukazania się jej na rynku wydawniczym, gorąco polecam tę monografię do przeczytania i wzbogacenia swej wiedzy o ciekawej historii ziemi, na której przyszło nam żyć i pracować.
 
Burmistrz
Władysław Diakun
 
Z przedmowy do pierwszego wydania
 
 
W swojej książce autor zawarł również dzieje nieistniejącego tanowskiego kościoła o malowniczej ryglowej architekturze, wspaniale wpisującego się w wiejski pejzaż. Mało kto dzisiaj wie, w którym miejscu się on znajdował. Tylko bystre oko „poszukiwacza historii” dostrzeże usytuowany w centrum wsi, tuż przy drodze, starodrzew i resztki nagrobnych płyt.      Do góry