loading...
Zamknij wpis

CHWARSTNICA ( Klein Schönfeld )

Województwo: zachodniopomorskie
Powiat: gryfiński
Gmina: Gryfino
Diecezja: szczecińsko-kamieńska
Dekanat: Gryfino
Parafia: Świętej Trójcy

 

Duża wieś o zachowanym układzie owalnicy położona w odległości 11 km na południowy-wschód od Gryfina, przy drodze i nieczynnej dzisiaj linii kolejowej Gryfino-Pyrzyce. W średniowieczu należała do domeny kołbackich cystersów.

Źródła

- Wzmiankowana w 1249 roku
- Na przełomie XIV i XV wieku wzniesiono kościół.
- W XVII i XIX wieku kościół gruntownie odnawiano.
- W XIX wieku od zachodu dostawiono wieżę-dzwonnicę.
- Kościół poświęcono 20 stycznia 1946 roku.
- Ostatni remont wykonano w latach 1989-90 zmieniając całkowicie wystrój wnętrza.

Architektura:

Świątynię wzniesiono w południowej części wsi na planie wydłużonego prostokąta, w formie salowej, bez chóru i wieży. Ściany budowli wymurowano z kamienia narzutowego nieznacznie przyciosanego, łączonego zaprawą wapienną z dodatkiem pokruszonej cegły, w celu zachowania regularności wątku i wypełnienia pustych przestrzeni. Mury posadowiono na kamiennym, ukośnie profilowanym cokole i zwieńczono ceglanym gzymsem.

Zauważyć można ślady licznych przemurowań, nie wiadomo więc czy szerokie otwory okienne o ostrołukowych ceglanych ościeżach pochodzą z pierwotnego założenia? Osadzone są w zasadzie symetrycznie; trzy okna od południa, dwa od północy i jedno (najszersze) od wschodu. Nie ustalono w jakim czasie podwyższone zostały ściany południowa i północna (mniej więcej o wysokość dwóch kamieni). Obecność kamiennego szczytu zachodniego pozwala przypuszczać, że podobną formę posiadał również szczyt wschodni, zastąpiony później z nie wyjaśnionych przyczyn ceglanym. Wskazuje na to gatunek użytej cegły. Zdobią go duże ostrołukowe blendy w układzie piramidalnym. Z tej samej cegły wykonano też pinakle na obrzeżach szczytów.

Nieco zaskakującym faktem jest brak portalu południowego. Czyż by świątynia ta posiadała tylko dwa portale: północny i zachodni? Ten drugi zamurowano zresztą z chwilą wybudowania wieży zachodniej. Tak więc do wnętrza wiedzie obecnie tylko jedno wejście przez dwuuskokowy, ostrołukowy, portal południowy. Wieża-dzwonnica posiadała pierwotnie konstrukcję ryglową, zastąpioną na początku XX wieku przez ramowo-słupową, odeskowaną. Kryta jest blaszanym dachem namiotowym zwieńczonym krzyżem. Od strony zachodniej widoczna jest tarcza zegarowa. Korpus kryty jest dachem dwuspadowym z blachy dachówkopodobnej.

Plac kościelny o czworobocznym zarysie obwiedziony jest kamiennym murem z bramkami.

Wyposażenie:

Pierwotne wyposażenie nie zachowało się. Podczas remontu w 1990 roku całkowicie zmieniono wystrój wnętrza.

 



Do góry