dodano: 2010-12-15 17:23:40 odsłon: 7552

Wyprawa rekreacyjna; Police, Trzeszczyn, Tanowo, Bartoszewo, Głębokie - 13.12.2010 r.

Dzisiejszą wyprawę rozpocząłem w Policach. Żółty szlak, którym chciałem początkowo podążyć, rozpoczyna się w centrum starego miasta.

Aby oszczędzić sobie zurbanizowanego otoczenia, wysiadłem przy rondzie na ulicy Piłsudskiego. Podążając dalej tą ulicą w kierunku zachodnim dotarłem do miejsca, w którym przecina ona szlak żółty. Odbijając w lewo prostym duktem leśnym dotarłem w okolice Trzeszczyna.
Szlak prowadzi najpierw do centrum osady, by po kilkudziesięciu metrach odbić ponownie w leśną knieję. Za ostatnim zabudowaniem skręciłem w prawo i posuwałem się wzdłuż dobrze widocznych wojennych transzei. Niebawem natknąłem się na fundamenty budynków administracyjnych dawnego obozu pracy przymusowej Hydrierwerke Pölitz – Aktiengeselschaft. Po minięciu tego terenu wyszedłem na drogę gruntową prowadzącą do pomnika poświęconego ofiarom hitlerowskich obozów pracy.
Szlak żółty poprowadził mnie dalej leśną drogą do rozwidlenia leśnych duktów. Porzucając oznakowania, odbiłem w prawo i leśną drogą (skrótem) dotarłem do szlaku czarnego. Kierując się jego oznaczeniami wyszedłem na skraj miejscowości Tanowo.
W centralnym punkcie osady szlak czarny łączy się ze szlakiem czerwonym biegnącym z Trzebieży do Szczecina. Podążyłem nim kierując się do miejscowości Bartoszewo gdzie znajduje się mój stały punkt obiadowy – gospoda „Uroczysko”. Polecam szczególnie zupę gulaszową oraz placek po węgiersku.
Po posileniu się wyruszyłem w drogę powrotną. Czerwony szlak doprowadził mnie do ośrodka jeździeckiego „U Ani”, usytuowanego w leśnej osadzie Żółtew. Na wysokości żółtewskich mokradeł porzuciłem szlak czerwony i leśną drogą (krótszą) podążyłem w kierunku Osiedla Głębokie. Warto wybrać się tą drogą, aby podziwiać architekturę poniemieckich willi, przepięknie otulonych lasem.        
 
Długość trasy ok. 17 kmPokaż Wyprawa rekreacyjna; Police, Trzeszczyn, Tanowo, Bartoszewo, Głębokie – 13.12.2010 r. na większej mapie
Pomnik upamiętniający ofiary nazizmu
Tanowo
Bartoszewo
Za chwilę obiadek
Wnętrze gospody Uroczysko
Zimowy zachód słońca nad Głębokim


15 grudnia 2010r. 7552