dodano: 2011-03-04 23:24:40 odsłon: 7030

Wyprawa rekreacyjna; Jasienica, Drogoradz, Karpin, Zalesie, Węgornik, Bartoszewo, Szczecin Głębokie - 28.02.2011 r.

Wcześnie wschodzące słonko oraz optymistyczna prognoza pogody nie pozwoliły pozostać w czterech ścianach. Po części dla zmiany klimatu, a po części dla odwiedzenia pewnej gospody w Bartoszewie, postanowiłem tego pięknego dnia udać się w rejon Puszczy Wkrzańskiej.
Wyprawę rozpocząłem w Jasienicy, do której dotarłem środkami komunikacji miejskiej. Tym razem nie starczyło czasu aby odwiedzić poaugustiańskie założenie klasztorne, położone nad zakolem rzeki Gunicy. Bezpośrednio po wyjściu z autobusu skierowałem się na zachód w stronę rozległego kompleksu leśnego. Kilkadziesiąt metrów za leśniczówką Turznica i śródleśnym pastwiskiem, skręciłem w lewo skos w dobrze widoczny dukt leśny. Przebiegająca wśród leśnych ostępów, bagnisk i torfowisk, prosta jak struna droga, powiodła wprost do wsi Drogoradz. Na jej skraju, po raz pierwszy w tym roku, usłyszałem klangor żurawia. Na rozwidleniu dróg, w sąsiedztwie krzyża i sędziwego dębu, krótki postój na łyk herbatki i kilka fotografii.
Idąc dalej za zachód wkroczyłem na szlak zielony, który doprowadził mnie do osady leśnej Karpin. Trzy domostwa rozrzucone luźno na śródleśnych łąkach opodal Jeziora Karpino sąsiadują z zakładem produkcji karmy dla ryb. Po tym co tam zobaczyłem chyba przestanę jeść ryby hodowlane. Potężna hałda padłych świń skojarzyła mi się bardziej z zakładem utylizacyjnym niż z produkcją bądź co bądź spożywczą.          
Z karpina szlak zielony poprowadził mnie na południe w stronę Tanowskiego Lasu, gdzie przy rozwidleniu dróg pożarowych łączy się ze szlakiem czerwonym. Obok leśniczówki Podbrzezie znajduje się postój śródleśny, dogodne miejsce do wypoczynku i na posiłek. Po minięciu szosy, idąc dalej na południe, dotarłem do osady Zalesie, w której znajduje się klasycystyczny pałac rodziny Arnim-Schlagenthin, stanowiący obecnie siedzibę Nadleśnictwa Trzebież. Obok pałacu zachowały się zabudowania folwarczne. W miejscu tym szlak odbija w lewo i doprowadza do wieży widokowej Rezerwatu Świdwie, utworzonego dla ochrony flory i fauny jeziora, od którego przejął nazwę.
W miejscu tym szlak czerwony łączy się ze szlakiem czarnym. Tym razem wybrałem drogę biegnącą w dorzeczu Gunicy, prowadzącą do miejscowości Tanowo. Tuż za mostem na rzece porzuciłem jednak szlak, by leśnym duktem, skracając nieco drogę, dojść do osady Bartoszewo. Przez cały ten odcinek leciała mi ślinka z myślą o kociołku gorącej zupki gulaszowej w Gospodzie Uroczysko. Jak smakowała? Hi hi, bez spróbowania nie da się opisać!
Dalsza droga już szlakiem czerwonym na południe w stronę Osiedla Głębokie. 
 
Długość trasy ok. 33 kmPokaż Rekreacyjnie: Jasienica, Drogoradz, Karpin, Zalesie, Węgornik, Bartoszewo, Szczecin Głębokie na większej mapie
Drogoradz
Rezerwat Świdwie
Las Tanowski
Rezerwat Świdwie - wieża widokowa


04 marca 2011r. 7030