dodano: 2019-05-17 22:18:52 edycja: 2019-06-14 00:46:29 autor: 2 odsłon: 4894

Wyprawa studyjna - w kierunku Gorzowa

Mimo dosyć niesprzyjającej pogody postanowiłem wybrać się w kierunku Gorzowa, do miejscowości usytuowanych wzdłuż drogi wojewódzkiej 130 Barnówko – Gorzów.  

Zacząłem od kościoła w Tarnowie. Neogotycka bryła, a zwłaszcza wieża, góruje nad wiejską zabudową. Wzniesiono go 1870 r. pośrodku wrzecionowatego nawsia, na miejscu średniowiecznej budowli. Na wieży znajduje się dzwon z 1506 roku. Równie dobrze może on pochodzić z innego obiektu. W południowo-zachodnim skraju wsi usytuowany jest stary cmentarz, obok współczesnej nekropolii. 

Z Tarnowa odbiłem na północ do miejscowości Lubiszyn, siedziby gminy. Pośrodku zabudowy o czytelnym jeszcze układzie owalnicy znajduje się XIX wieczny kościół wzniesiony w 1857 r. w modnym na ówczesne czasy stylu neogotyckim. Otrzymał plan krzyża greckiego z półokrągłą apsydą od wschodu i niewielką zakrystią dobudowaną od południa. Przy wschodnim skraju miejscowości zlokalizowany jest stary cmentarz użytkowany także obecnie.

Kolejną miejscowością było Brzeźno. W centrum rozrzuconej zabudowy znajduje się  Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z 1867 roku. Jest to budowla szkieletowa wzniesiona na planie prostokąta, salowa. Od strony wschodniej zamknięta pięcioboczną apsydą. Kryta dachem siodłowym z dużymi okapami. Konstrukcja ryglowa posadowiona na granitowo-ceglanej podbudowie wypełniona jest cegłą paloną. Przepiękna budowla z symetryzowanym rytmem słupów, rygli i zastrzałów. Po stronie zachodniej zlokalizowana jest wolnostojąca ceglana dzwonnica z dwoma dzwonami wzniesiona 1967 roku. Prawdopodobnie plac kościelny nie był użytkowany jako nekropolia. Stare cmentarze zlokalizowane są bowiem przy południowym skraju wsi po obu stronach drogi leśnej. Niemal całkowicie zdewastowane nagrobki z kilkoma grobami powojennymi. Niewielki cmentarz znajduje się również po północnej stronie budynku starej szkoły. Zachował się jedynie pomnik poświęcony żołnierzom niemieckim.

Z Brzeźna udałem się do Gajewa. Niewielki kościół usytuowany na naturalnym wzniesieniu znajduje się pomiędzy dwoma częściami osady. Jest to budowla salowa wzniesiona na planie prostokąta w XVIII stuleciu. Do roku 1970 kościół pozostawał w ruinie. Budowla nie imponuj dziś formą, częściowo za sprawa niewłaściwej odbudowy.

Kolejną miejscowością był Ściechów. Pośrodku ulicówki na naturalnym wyniesieniu znajduje się niewielki kościół wzniesiony na planie prostokąta. Wybudowano go w 1752 r. wielokrotnie przebudowując w późniejszych okresach. Ostanie prace miały miejsce w latach 1976-1980. Pozbawiona detalu budowla nie przedstawia się imponująco. Po stronie południowo-wschodniej zachowały się nagrobki starego cmentarza. Z kolei po strony północnej zlokalizowany jest pomnik poświęcony żołnierzom niemieckim. Obok kościoła znajduje się również wolnostojąca dzwonnica z trzema współczesnymi dzwonami.

Po załamaniu się pogody postanowiłem przerwać wyprawę.

W drodze powrotnej zajechałem do Mościc. Okazało się, że słońce wychodzi raz po raz zza chmur umożliwiając fotografowanie znajdującego się pośrodku wsi kościoła. Jest to duża, neogotycka budowla wzniesiona na planie krzyża z apsyda od wschodu. Wybudowano ją w latach 1967-68 na miejscu wcześniejszej budowli po której zachowała się jedynie majestatyczna wieża zachodnia, kryta hełmem z latarnią. Po stronie zachodniej znajdują się pozostałości pomnika wzniesionego ku czci żołnierzy niemieckich. Po przykościelnym cmentarzu pozostały nieliczne fragmenty betonowych obmurowań grobów.

Ostatnim w tym dniu obiektem był kościół w Kamieniu Wielkim. Średniowieczna budowla pochodzi z przełomu XVI i XV wieku. Wzniesiona została na planie prostokąta z dobudowaną od południa kruchtą. W wieku XIX od zachodu dobudowano majestatyczny masyw wieżowy w stylu neogotyckim. W północno-wschodnim narożniku placu kościelnego znajduje się pomnik poświęcony żołnierzom niemieckim. Z przykościelnej nekropolii nic się nie zachowało.       

      

Tarnów
Tarnów
Tarnów
Lubiszyn
Lubiszyn
Lubiszyn
Brzeźno
Brzeźno
Brzeźno
Brzeźno
Brzeźno
Brzeźno
Brzeźno
Brzeźno - dzwonnica
Brzeźno - Kriegerdenkmal
Brzeźno - cmentarz
Brzeźno - cmentarz
Brzeźno - cmentarz
Brzeźno - cmentarz
Gajewo
Ściechów Górny
Ściechów Górny
Ściechów Górny
Ściechów Górny - dzwonnica
Ściechów Górny - cmentarz
Mościce
Mościce
Mościce
Mościce
Mościce
Kamień Wielki
Kamień Wielki
Kamień Wielki
Kamień Wielki
Kamień Wielki


17 maja 2019r. 14 czerwca 2019r. 2 4894