dodano: 2019-05-03 20:45:55 edycja: 2019-07-11 22:58:14 autor: 2 odsłon: 6931

Wyprawa studyjna - po wschodniej stronie szosy

Poprzednią wyprawą objąłem teren położony po zachodniej stronie drogi krajowej Myślibórz - Dębno. Obecną, teren usytuowany po wschodniej stronie tego traktu.

Zaraz za Dębnem znajduje się wieś Barnówko znana dziś głównie z kopalin ropy naftowej i gazu. Przez kilka wieków osada posiadała prawa miejskie. W centrum wsi znajdował się kościół o konstrukcji szkieletowej, wybudowany na początku XVII wieku. Salowe wnętrze zamknięte było od zachodu wieżą zakończoną hełmem z latarnią. Świątynia przetrwała wojnę jednak na polecenie władzy ludowej została rozebrana. Parcelę pokościelną wraz z byłym cmentarzem podzielono na działki i wystawiono na sprzedaż. Obecnie znajduje się na niej zabudowa mieszkalna. Posługa duszpasterska sprawowana jest w byłej kaplicy cmentarnej zlokalizowanej na „nowym” cmentarzu, usytuowanym na skraju wsi przy wylocie drogi w kierunku Gorzowa.   

Ten sam los spotkał kościół we wsi Ostrowiec, zlokalizowany w południowym skraju zabudowy, naprzeciw założenia parkowego z nieistniejącym dziś pałacem. Posiadał konstrukcję szkieletową. Jednoprzestrzenne wnętrze zamknięte było od zachodu wieżą zwieńczoną hełmem z latarnią. Posługa duszpasterska odbywa się obecnie w dawnej kaplica cmentarna powstałej z początkiem XX w., a zlokalizowanej w północnym skraju wsi.     

Na wschód od Ostrowca znajduje się duża wieś Dolsk. Zabudowa skupiona jest wokół pałacu, kościoła i szkoły. Murowana z cegły świątynia powstała ok. 1740 roku na miejscu średniowiecznej budowli. Salowe wnętrze zamknięte jest od zachodu masywem wieżowym z ostrosłupowym hełmem zwieńczonym kulą oraz wiatrowskazem. Na chorągiewce widnieje data 1878, upamiętniająca odbudowę wieży kościoła po pożarze. Od strony północnej dobudowano pomieszczenie zakrystii z przeszkoloną lożą kolatorską. Na palcu kościelnym zachował się pomnik poświęcony żołnierzom niemieckim. We wsi zobaczyć można również neogotycki pałac, starą kuźnię, XIX wieczny budynek szkoły, ruinę starego młyna i cmentarz poewangelicki z kaplicą przedpogrzebową z XIX wieku, usytuowaną przed cmentarzem. W niewielkiej odległości od Dolska w kierunku wschodnim, znajdowała się osada młyńska Hammer, położona przy moście na Myśli. Pozostały nieliczne fragmenty jazów oraz sam most z żeliwną balustradą.     

Ostatnim punktem tego dnia była duża wieś Dalsze. Pośrodku zabudowy, na niewielkim naturalnym wyniesieniu, usytuowany jest kościół pochodzący z XIV wieku, gruntownie przebudowany w XIX stuleciu. Po roku 1945 został zamknięty przez władze PRL i popadł w ruinę. Odbudowę podjęto dopiero w latach 1990-93. W tym też okresie nad partią zachodnią nadbudowano niewielką wieżę a w kruchcie urządzono zakrystię. Po północnej stronie kościoła znajduje się niewielkie lapidarium złożone z ocalałych płyt nagrobnych i żeliwnych krzyży.  

 

Barnówko na przedwojennej widokówce
Barnówko - kościół
Barnówko - dawna droga do kościoła
Barnówko - teren pokościelny
Barnówko - kaplica cmentarna
Barnówko - kaplica cmentarna
Barnówko - kriegerdenkmal
Barnówko - kriegerdenkmal
Barnówko - cmentarz
Barnówko - cmentarz
Barnówko - cmentarz
Barnówko - cmentarz
Barnówko - cmentarz
Ostrowiec - dawny plac kościelny
Ostrowiec - dawny plac kościelny
Ostrowiec - dawny plac kościelny
Ostrowiec - kościół
Ostrowiec - kościół
Ostrowiec - kaplica
Dolsk - ruina młyna
Dolsk - ruina młyna
Dolsk - młyn
Dolsk - ruina młyna
Dolsk - ruina młyna
Dolsk - kościół
Dolsk - kościół
Dolsk - kościół
Dolsk - iglica z kulą i chorągiewką
Dolsk - kriegerdenkmal
Dolsk - pałac
Dolsk - kuźnia
Dolsk - kuźnia
Dolsk - kuźnia
Dolsk - kuźnia
Dolsk - kuźnia
Dolsk - kaplica przedpogrzebowa
Dolsk - mur cmentarza
Dolsk - aleja cmentarza
Dolsk - cmentarz, cześć ewangelicka
Dolsk - cmentarz, nagrobek
Hammer - most
Hammer - pozostałości jazu
Hammer - drzewo i żywioły
Dalsze - kościół
Dalsze - kościół
Dalsze - kościół
Dalsze - epitafium


03 maja 2019r. 11 lipca 2019r. 2 6931